NATO toplantısında Çavuşoğlu’ndan Pompeo’nun eleştirilerine sert yanıt

1 Aralık’ta NATO Dışişleri Bakanları toplantısı,virüs salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Edinilen bilgilere göre o toplantıda S-400, Libya ve Karabağ başlıklarında tartışma yaşandı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun eleştirilerine yanıt veren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, S-400 konusunun Türkiye için bir seçim değil mecburiyet olduğunu vurguladı.

NATO toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türkiye’ye S-400, Doğu Akdeniz, Libya ve Karabağ başlıklarında yönelttiği eleştirilere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yanıt verdi.

Çavuşoğlu, edinilen bilgilere göre S-400 konusunun Türkiye için bir seçim değil mecburiyet olduğunu vurguladı. Ankara’nın 10 yıl süren Patriot sistemi alma çabasını Washington’ın yanıtsız bıraktığını hatırlattı.

Dışişleri Bakanı, Doğu Akdeniz konusunda ise ABD’nin tarafsız bir arabuluculuk yerine, Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların maksimalist iddialarını destekleme yoluna gittiğini belirtti.

Çavuşoğlu, Ankara’nın Doğu Akdeniz’de hakkaniyetli bir paylaşım ve diyalogtan yana olduğunu da vurguladı.

Türkiye’nin Yunanistan ile ön koşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunun da altını çizdi.

KARABAĞ’DA ATEŞKES SÜRECİ

Çavuşoğlu, Ermenistan’ın 3 defa ateşkesi ihlal ederek sivilleri hedef aldığını, bu durumu ne Fransa’nın ne de ABD’nin kınadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Libya’da, meşru hükümetin yanında yer aldığını da hatırlattı.

Görevden ayrılma sürecinde olan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo o toplantıda, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi ile NATO güvenliğini zafiyete uğrattığını öne sürdü.

Libya ve Karabağ’da ise Türkiye’yi çatışmaları körüklemekle suçladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Yves Le Diran da, Pompeo’nun Karabağ ve Libya görüşlerine katıldığını dile getirdi. Ancak edinilen bilgilere göre toplantıya katılanların büyük kısmı, ABD’ye destek vermedi.

www.yenicag.info

235