“Ne kadar yakışıklı Başkan, keşke bizde de olsa” diyorsanız…

Kanada’nın genç ve yakışıklı lideri Justin Trudeau’ya yöneltilen bir suçlama, genç adamın çeşitli etkinliklerde süpriz şekilde çekilmiş görüntülerinin ya da beklenmedik bazı çıkışlarının aslında birer PR çalışmasından ibaret olduğunu iddia ediyor.

Kanada’nın genç ve yakışıklı lideri Justin Trudeau’ya yöneltilen bir suçlama, genç adamın çeşitli etkinliklerde süpriz şekilde çekilmiş görüntülerinin ya da beklenmedik bazı çıkışlarının aslında birer PR çalışmasından ibaret olduğunu iddia ediyor.

The Guardian’ın haberine göre, Justin Trudeau, bir gazetecinin sorusunu yanıtlarken kuantum fiziğinden bahsederken, ormanda üzeri çıplak şekilde katıldığı aile yürüyüşünde görüntülenirken ve daha pek çok anında doğal yaşantısını sürdürmüyor, bir PR çalışması ile dünyanın geri kalanını etkileme gayreti içerisinde bir PR çalışması yürütüyordu ve görsellere konu olan öteki insanlar da PR’ın parçasıydı.

Tüm dünya medyası tarafından ilgi odağı haline gelen bu özel anlarda elde edilmiş görüntülerin PR çıkmasına rağmen medya tarafından rağbet görüyor olması son zamanlarda Kanada’da sorgulanan bir mesele haline geldi.

Canadian Broadcasting Corporation’da köşe yazarı olan Robyn Urback, politikada dışarıdan en spontane görünen anların bile önceden özenle planlandığını söylüyor ve devam ediyor, “Ve bir politikacının Pazar günü aktiviteleri esnasında toplum tarafından fotoğraflarının çekildiği anlar bir dizi uyumlu çalışma gerektirir” diyerek vatandaşın karşılaştığı politikacının fotoğraflarını çekerek sosyal medya üzerinden yaymaya başlaması sürecinin, önceden tasarlanmış bir süreç olduğunu iddia ediyor.

The Maclean’s muhabiri, Aaron Hutchins, gençlerle koşu yaptığı esnada fotoğraflanan Trudeau’nun PR sorumlularının bu etkinliği önceden planladıklarını, fotoğrafçının etkinlik gerçekleşmeden önce iyi görüntü alabilmek için hazırlık yaptığı ve koşu rotası boyunca konuşlanmak için en doğru noktayı önceden belirlediğini iddia ediyor.

Trudeau’nun öğrencilerle karşılaşması viral hale getirilerek sosyal medya üzerinden tüm dünyada yayılması sağlanırken Kanada ve dünya medyası ise sayfalarında bu görüntülere yer vererek bu PR çalışmasına ortak olmakla suçlanıyor.

Trudeau’nun bu tip PR çalışmaları ile gündeme gelmesinin arkasında, Kanada ve Keystone XL arasında yapılan boru hattı projesi anlaşması ya da Kanada’nın Suudi Arabistan’a 15 milyar dolarlık silahlandırılmış askeri araç satışı gibi, hükümeti ile ilgili bazı kritik meseleleri bastırmak ve medyada görünür olmamalarını sağlamak olarak iddia ediliyor.

kaynak: Odatv.com

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.8 K