Netanyahu’dan May’e: İran’a yaptırım uygulayın

İngiltere Başbakanı Theresa May ile bir araya gelen israil Başbakanı Benyamin Netanyahu, Londra’nın İran’a balistik füze denemesi nedeniyle yeni yaptırımlar uygulamasını talep etti.

İki lider, İngiltere’nin başkenti Londra’da, başbakanlık ofisi ’10 numara’da bir araya geldi.

Görüşmenin başında Netanyahu, May’e ABD gibi İngiltere’nin de Tahran yönetimine tepki göstermesini istedi: “Sizinle, İran’ın saldırganlığının nasıl cevapsız kalmayacağından emin olabileceğimizi konuşmak istiyorum.

BREXIT SONRASI İKİLİ İLİŞKİLER

Görüşmede ayrıca Brexit sonrası ülkelerle ikili ticari anlaşmaları yapmaya hazırlanan İngiltere’nin İsrail ile de ticari anlaşma fırsatlarını değerlendirmesi bekleniyor.

Birleşik Krallık, İsrail’in ikinci büyük ticaret ortağı konumunda bulunurken, iki ülke arasındaki ortak ticaret hacmi yaklaşık 5 milyar sterlin.

İNGİLTERE-İSRAİL ARASI GERGİNLİK

İngiltere ile İsrail arasındaki ilişkiler son dönemde iki olay dolayısıyla gerilmişti. İlki, İngiltere’nin Birleşmiş Milletler Genel Konseyinde (BMGK) İsrail’in yasa dışı yerleşim yerleriyle ilgili kınandığı karara verdiği destek.
İkinci olay ise İsrail’in Londra Büyükelçiliğinde görevli Shai Masot’un bir restoranda İngiliz parlamenterleri itibarsızlaştırma planlarını anlatırken gizli kameraya yakalanması.

Basına geçen ay yansıyan olay sonrası, İsrail’in Londra Büyükelçisi özür dilemiş, İngiliz hükümeti de konunun kapandığını vurgulamıştı.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

467