Ömer Çelik: Raporu kabul etmiyoruz

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını talep eden tavsiye kararına AB Bakanı Ömer Çelik’ten sert tepki geldi: Raporu kabul etmiyoruz. Yok hükmündedir. Aynen iade edeceğiz.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden, tavsiye niteliğindeki kararı kabul etti. Karara ilk tepki AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, “Raporu kabul etmiyoruz. Yok hükmündedir. Aynen iade edilecektir” dedi.

“OBJEKTİFLİKTEN UZAK”

İşte Çelik’in sözleri:

“Maalesef bu rapor, objektif olmayan bir takım ifadeler içeriyor. Bu rapor esas olarak AB Komisyonu’nun yayınladığı raporun AP tarafından değerlendirilmesidir. Bir bağlayıcılığı yoktur, siyasi niteliktedir. Burada objektif ve dengeli olmasını gözetiriz. Eleştirilerden faydalanmanın yollarına bakarız. Ancak bu rapor bu objektiflikten uzak. Özellikle 1915 olaylarının 100. yılıyla ilgili tek taraflı yaklaşım gündeme getirilmiştir. Raporda 15 Nisan 2015 kararına yapılan atıf sadece tarihi çarpıtıyor.

“YOK HÜKMÜNDEDİR, AYNEN GERİ GÖNDERECEĞİZ”

Raporu yok hükmünde kabul ediyoruz. Rapor bize ulaştığında aynen geri gönderilecektir. Maalesef bu raporlar artık değerlendirme kriteri olmaktan çıkmıştır. Gerçekler saptırılmaktadır, önyargılarla ifade edilmektedir.
Bu raporda AP tarafından, anayasa değişikliği maddelerinin uygulanması durumunda katılım müzakerelerinin askıya alınması belirtilmişti. 16 Nisan referandumu oldukça şeffaf ve yüksek katılımlı bir seçim sonucu halkın tercihini ortaya koymuştur. Türkiye’den talep edilen şey, halkın iradesine duyarsız kalınmasıdır. Referandumun neticesi tabiki uygulanacaktır. AP’nin böyle bir çağrı yapmaya hakkı yoktur. Bu antidemokratik bir yaklaşımdır. Türkiye’de bir de bu uygulama görülmeden, bu şekilde tavır alınmasının yanlış olduğunu daha önce de söylemiştik. AP’nin uygulanmasın deme hakkı yoktur.”

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: KENDİ İTİBARLARINI AYAKLAR ALTINA ALDILAR

Dışişleri Bakanlığı da, Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen Türkiye kararıyla ilgili, sert bir açıklama yayınadı. Açıklamada “Asılsız iddialara ve iftiralara dayanan bu karar söz konusu kurumun itibarını ayaklar altına almaktadır. Bu karar tarafımızdan yok hükmünde sayılmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: haberler.com

Yenicag.Info

www.yenicag.info

315