Paşinyan sokağa indi! Rusya`dan ilk açıklama!

Ermenistan’da siyasi kaos yeni bir noktaya evrildi. Ermenistan silahlı kuvvetleri, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümeti istifaya çağırdı. “Bu bir darbe girişimidir” diyen Paşinyan, Genelkurmay Başkanı’nı görevden aldı.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, bir bildiri yayımladı.

Bildiride, Paşinyan’ın başbakanlık görevini yerine getirmekte yetersiz kaldığı belirtildi. Dış politikadaki ciddi hataların Ermenistan’ı çöküşün eşiğine getirdiği ifade edildi.

Ermeni silahlı kuvvetleri “Her şeyin bir sınırı var” mesajını paylaşarak Başbakan Paşinyan’dan ve hükümetten istifasını talep etti.

Ermenistan’da yaşanan darbe girişimini Abdullah Ağar değerlendirdi

PAŞİNYAN: BU BİR DARBE GİRİŞİMİDİR

Paşinyan ilk açıklamasında “Bu bir darbe girişimidir” dedi.

Sosyal medya platformu Facebook üzerinden halka seslenen Paşinyan, istifa çağrılarını reddetti, destekçilerini sokağa çağırdı.

GENEL KURMAY BAŞKANI’NI GÖREVDEN ALDI

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu. Genelkurmay Başkanı’nı neden görevden aldığını meydanda halka anlatacağını söyleyen Paşinyan, saat 15.00’da açıklama yapacağını ifade etti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ise Genelkurmay Başkanının görevden alınmasıyla ilgili belgeyi imzalamadı.

Güvenlik güçleri Ermenistan Parlamento’sunun önünde önlem aldı.

Paşinyan yanlıları ise Başkent Erivan’ın merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmaya başladı. Paşinyan da sokağa indi ve destekçilerinin arasına katıldı.

RUSYA’DAN İLK AÇIKLAMA

Ermenistan’daki olaylara ilk tepki Rusya’dan geldi. Açıklamayı Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov yaptı.

“Ermenistan’daki gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. Ancak yaşananlar, Ermenistan’ın içişleri meselesidir” diyen Peskov, taraflara itidal çağrısında bulunuldu. Peskov, “Sorun anayasa ekseninde çözülmeli” ifadesini kullandı.

Ermenistan silahlı kuvvetlerinin, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümeti istifaya çağırmasını Haber Global Dış Haber Müdürü Süheyla Demir değerlendirdi

İSTİFA ÇAĞRILARINI KABUL ETMEMİŞTİ

Paşinyan, Ermenistan Genel Kurmay Başkanlığı 1. yardımıcısını görevden alınca, hükümetle ordu arasında tansiyon tırmanmıştı.

Ordunun Paşinyan’a istifa çağrı yapması, bu adıma tepki niteliği taşıyor.

Nikol Paşinyan, 2. Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan ordusunun ezici ve kesin zafer kazanmasının ardından, halk protestolarına da hedef olmuştu. Ama istifa çağrılarını kabul etmemişti.

Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay, Ermenistan’daki darbe girişimini “Rus müdahalesinin ayak sesleri” olarak değerlendirdi

Azerbaycan Milletvekili Ramil Hasan Ermenistan’daki darbe girişimini Haber Global’e değerlendirdi. Ramil Hasan, “Ermenistan çökmüş durumda” dedi.

www.yenicag.info

373