Reza Zarrab’ın Türkiye’deki mal varlığına el konuldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Reza Zarrab ve yakınlarının Türkiye’deki tüm mal varlığına el konulması kararı aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Reza Zarrab hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, Zarrab ve irtibatlı olduğu şahısların, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine casusluk maksadıyla temin ettiği ve mal varlığını kaçırma girişiminde bulunduğuna” dair bilgilere ulaşıldığından mal varlıklarına el koyma kararı alındı.

TERÖR BÜROSU SORUŞTURMA BAŞLATTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca şüpheli Reza Zarrab ve yakınları hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

GEREKÇE: ASKERİ VE SİYASAL CASUSLUK

Soruşturma kapsamında şüpheli Zarrab ve irtibatlı olduğu şahısların, yazılı ve görsel basından elde edilen bilgilerde “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine casusluk maksadıyla temin ettiği ve mal varlığını kaçırma girişiminde bulunduğuna” dair bilgilere ulaşıldığı belirtildi.

BANKA HESAPLARI VE ŞİRKETLER DE DAHİL

Zarrab ve diğer şüphelilerin gerek atılı suçu işleyip işlemediği husunda inceleme yapmak, gerekse mal varlığı değerlerinin işlenen bu suçlardan kaynaklanmış olma ihtimali, mal varlığı değerlerini kaçırmasının önlenebilmesi amacıyla atılı suçun işlendiğine dair bulgu ve emarelere ulaşılmış olmasından, gecikmesinde sakınca bulunan hallerin mevcut olduğu dikkate alınarak, soruşturma çerçevesinde şüpheli Zarrab ile irtibatlı olan yakınlarının taşınır ve taşınmaz tüm mal varlıklarına, banka, şirketler ve diğer tüm kurumlar nezdindeki hak ve alacaklarına, şirket hisselerine KHK ve CMK maddeleri uyarınca el konulmasına karar verildiği kaydedildi.

Soruşturmayı yürüten savcılığın, konuyla ilgili gerekli işlemlerin yapılması amacıyla İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne talimat yazısı gönderdiği öğrenildi.

EBRU GÜNDEŞ’İN MAL VARLIĞINA EL KONULACAK MI

Yaşanan bu gelişmenin ardından akıllara ilk olarak “Ebru Gündeş’in mal varlığına el konuldu mu?” sorusu geldi.
Zira Ebru Gündeş, Reza Zarrab’ın eşi ve çocuğunun annesi. Doğal olarak en yakını. Bu durumda Ebru Gündeş’in mal varlığına el konulması da kaçınılmaz ihtimaller arasında yer alıyor.

YALIDAN AYRILMIŞTI

Hatırlanacağı gibi Ebru Gündeş geçtiğimiz ay, evlendikten sonra taşındığı ve eşi Reza Zarrab’a ait olan yalıdan da ayrılmıştı.

MEDENİ KANUNA GÖRE SÖZLEŞME YOKSA MALLAR ORTAK

Türk Medeni Kanunun 202 ve 281. maddeleri arasındaki bölüm, eşler arasındaki mal rejimini belirliyor.
Eğer Zarrab ve Gündeş bir evlilik sözleşmesi ile mallarını ayırdılarsa, bu durumda Gündeş, savcılığın kararından etkilenmez. Aksi durumda, evlilik birlikteliği başladıktan sonra edinilen mallar ortak mal sayılır.

Medeni Kanun’un 221. maddesi ve davamı bu konuyu şöyle belirliyor:

MADDE 221.
– Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle, bir mesleğin icrası veya işletmenin faaliyeti sebebiyle doğan edinilmiş mallara dahil olması gereken malvarlığı değerlerinin kişisel mal sayılacağını kabul edebilirler.
Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını da kararlaştırabilirler.

İşte Başsavcılığının kararı:

www.yenicag.info

1.4 K