Rusya, Afrin operasyonuna itiraz etmeyecektir - Milletvekili  

AKP’li Milletvekili Burhan Kuzu, Hulusi Akar ve Hakan Fidan’ın Moskova ziyaretini Yeni Çağ Haber‘e değerlendirdi.

“Hulusi Akar ve Hakan Fidan’ın Moskova ziyaretiyle ilgili detaylara hakim değiliz. Büyük bir ihtimalla Genelkurmay Başkanı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı’nın bu ziyaretinin amacı, Rusya’yı Afrin operasyonuyla ilgili bilgilendirmekti.”

HİÇBİR NEDEN YOK

“Rusya’nın Afrin operasyonunu engellemesi için hiçbir neden yok. Öncelikle Suriyenin o bölgesinde Rusya’ya ait askeri üs yok ve Rusya’yı endişelendirecek bir durum söz konusu değil. Türkiye bu operasyonun düzenlenme nedenleri tek tek açıkladı ve temel amacın sınır güvenliğini sağlamak olduğunu herkes biliyor.

Türkiye, Rusya ve İran Suriye krizinin çözülmesi için işbirliği yapıyor. Bu yüzden de Rusya, Türkiye’nin Afrin operasyonuna anlayış gösterecektir.”

SADECE ABD RAHATSIZ

“Bu operasyondan rahatsız olan ABD, zaten bu tutumunu birkaç kez dile getirdi. Amerika bir yandan DAEŞ’e yönelik mücadelenin başarıyla sona erdiğini söylüyor. Diğer yandan da Türkiye’nin öncelikle DAEŞ’le mücadele konusuna dikkat etmesini istiyor. ABD, Suriye’nin DAEŞ kontrolünden kurtulmuş bölgelerine terörist PYD’yi konuşlandırdı ve on binlerle TIR silah verdi. Aynı zamanda teröristlerden oluşturulmuş 30 binlik bir ordu kuracağını söylüyor. Bu, elbette Türkiye için bir tehdit ve oluşmuş tehlike mutlaka ortadan kaldırılmalı.”

ABD, PETROL ZENGİNİ BÖLGEYİ SURİYE’DEN KOPARMAYA ÇALIŞIYOR

“ABD Suriye’nin petrolle zengin topraklarında PYD’yi güçlendirerek o bölgeyi Suriye’den koparmaya çalışıyor. Türkiye, Rusya ve İran’sa Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyor. Yani Türkiye’nin Afrin operasyonundan sonra Suriye’de kalma gibi bir niyeti yok.”

Araz Zeynalov

www.yenicag.info

641