Rusya`nın agresif politikalarından kurtulmanın yolu - NATO üsleri

Polonya`da ABD üsleri yerleştirilecek.

Dikkat merkezinde olan Polonya`nın Beyaz Rusya`yla olan Doğu sınırları.

“Polonya arazisinde ABD ordusunun yerleştirilmesi NATO pozisyonlarının sağlamlaştırılmasına ve ülkemize Doğu`dan gelecek her hangi bir tehlikeyi engellemeye hizmet edecek. Üslerin ülkemize yerleştirilmesinden sonra ihtimal olunan işgalci bunun yerel değil global bir probleme yol açacağını anlayacak” – bu sözler Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak`a ait.

Rusya Federasyon Konseyi başkan yardımcısı Vladimir Cabarov`sa açıklamasında ABD ordusunun Polonya`da yerleşmesinin Rusya`nın batı sınırlarının güçlendirilmesine sebep olacağını bildirmiş.

Bilgilere göre, Donald Trump Avrupa ülkelerini kendi arazilerinde olan Amerika askeri üslerinin tüm harçlarını karşılamaya zorlayacak.

Eylül 2018`de Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Washington`a ilk resmi ziyaretini etti. Ziyaret sırasında Andrzej Duda Trump`a ABD askeri üslerinin Polonya`da yerleştirilmesi fikrini bildirmiş.

Polonya hükumeti Rusya`nın Merkezi ve Doğu Avrupa`ya ihtimal olunan baskı ve ya işgal siyasetine karşı direnmek amacıyla ABD üslerinin burada yerleştirilmesini çözüm yolu gibi görüyor.

Uzmanlara göre, Moskova`nın işgalci siyaset yürütmesi eski Sovyet ülkelerini ve Doğu Avrupa ülkelerini kendilerini savunacak bir yol üretmeğe zorluyor. Rusya Sovyetler`in çöküşünden sonra Azerbaycan, Gürcistan ve Moldovya`nın arazilerinin bir kısmını işgal etti. Son Maydan harekatından sonra Rusya Federasyonu utanmadan arlanmadan, tüm uluslararası hukuk prensiplerini çiğneyerek Ukrayna`nın arazi bütünlüğünü bozmuş – Kırım, Donbass gibi zengin araziler Rusya`nın tecavüzünün merkezine çevrilmiş. Rusya`nın bu epmeryalist siyaseti eski “Varşova anlaşması” devletlerini Avrupa`ya entegre ederek NATO ve Avrupa Birliği`ne üye olmaya zorluyor.

Resmi Kremlin, dondurulmuş arazi münakaşalarının mevcut olduğu eski Sovyet ülkelerini etnik bölücülük kurbanı gibi hedefe alarak  kendi yönetimini korumaya çalışıyor.

Rusya`nın arsızca uyguladığı agresif davranışlardan kurtulmak için bu ülkeler birleşmeli ve Batı`ya entegre etmeliler. Aksi taktirde bu devletler Moskova`nın baskısından çıkamayacak ve çöküşü yakın olan Rusya İmparatorluğunun enkazı altında kalacaklar.

Kafkas Ömerov

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

179