"Şehitlerimizin intikamı alınmıştır!" - Cumhurbaşkanı Aliyev

Cumhurbaşkanı Aliyev başkanlığında Devlet Güvenlik Konseyi toplandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, konsey toplantısında konuştu.

Aliyev`in konuşmasında öne çıkan başlıklar:

“Dün Ermenistan, sınırın Tovuz istikametinde askeri sabotaj gerçekleştirdi. Bu sabotaj sonucunda bir kaç askerimiz şehit oldu. Allah şehitlerimize rahmet eylesin, yaralı askerlerimize şifalar diliyorum.

Ermenistan`ın bu sabotajının karşısı alındı, düşmana cevap verildi. Askerlerimizin intikamı alınmıştır. Azerbaycan devlet sınırını korudu ve Ermenistan askerleri bir santimetre bile Azerbaycan toprağına geçemediler.

Dün gece tüm kurumlarla ve kumandanlarla irtibat içerisindeydim. Bütün sorumluluk Ermenistan`ın askeri-siyasi rejimindedir.

Azerbaycan kendi toprak bütünlüğünü bundan sonra da koruyacaktır. Şehitlerimizin intikamı alınmıştır, onların kanı yerde kalmadı ve kalmayacaktır!

Mevcut siyaset Ermenistan için büyük tehlikedir. Azerbaycan hiçbir zaman işgal edilmiş topraklarının bu durumda kalması ile barışmayacak.

Uluslararası kurumlara gerekli tüm başvurular yapılmıştır ve biz Azerbaycan`da faaliyette olan yabancı ülkelerin askeri temsilciliklerini bu araziye davet edeceğiz. Onlar da görsünler sabotaj kim tarafından yapılmış.

Dağlık Karabağ Azerbaycan`ın ayrılmaz bir parçasıdır.

Son zamanlarda Ermenistan, sabotajlarını Ermensitan-Azerbaycan sınırında gerçekleştiriyor ve bununla da Azerbaycan`ın Ermenistan arazisine saldırı düzenlediği görüntüsü yaratmaya çalışıyor. Fakat tüm bu saldırılar Ermenistan tarafından gerçekleştiriliyor ve kanıtlarımız da var.

Ermenistan tarafından Azerbaycan`ın birimlerine ve köylerine ateş açılırsa eğer, biz buna cevap vereceğiz ve veriyoruz.

Onların gücü ancak köylerimize ateş açmaya ve birimlerimize birdenbire saldırmaya yetiyor.

Biz tüm imkanlarımızı kullanarak kendimizi koruyacak ve düşmana onun yerini göstereceğiz.

Daha sonra toplant kapalı olarak devam etti.

www.yenicag.info

709