Ses hızını aşan ilk insan hayatını kaybetti

Tarihteki ses hızını aşan ilk insan olarak bilinen 97 yaşındaki efsanevi havacı Chuck Yeager, 97 yaşında hayatını kaybetti.

Efsanevi havacı Chuck Yeager’ın eşi Victoria Yeager sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, eşinin 97 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Eşi Victoria Yeager, Twitter hesabında, Charles Yeager’ın 97 yaşında hayata veda ettiği, onun ardında bıraktığı “güç, macera ve vatanseverlik mirasının” sonsuza kadar hatırlanacağı paylaşımını yaptı

Ünlü test pilotunun 17 yıllık eşi Victoria sosyal medya açıklamasında, “Derin bir üzüntü, size hayatımın aşkı General Chuck Yeager’in vefat ettiğini söylemeliyim. İyi yaşanmış inanılmaz bir hayat, Amerika’nın en mükemmel pilotu ve güç mirası, maceraları ve vatanseverliği sonsuza dek hatırlanacaktır” ifadesini kullandı.

ABD Hava Kuvvetlerinden tuğgeneral olarak emekli olan Yeager, 14 Ekim 1947’de 24 yaşındayken roketlerle takviye edilmiş Bell X-1 uçağını test ederken, ses hızını aşan ilk insan unvanını kazandı. Daha sonra askeri kariyerinde general rütbesine kadar yükseldi.

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) yöneticisi Jim Bridenstine, Yeager’ın ölümünü “ABD’nin büyük kaybı” olarak nitelendirdi.

Bridenstine, Yeager’ın öncü ve yenilikçi ruhunun, ABD’nin havadaki kabiliyetlerini ilerlettiğini, ulusu jet ve uzay çağına taşıdığını söyledi.

Batı Virginia’nın küçük bir kasabasında dünyaya gelen Yeager, 60 yılı aşkın süre pilotluk yapmış, 2002 yılında 79 yaşındayken X-15 uçağıyla saatte yaklaşık 1609 kilometre hıza çıkmıştı.

www.yenicag.info

424