Tahran’da Erdoğan-Putin görüşmesi başladı

Resmi temaslar için Tahran’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya lideri Putin’le ikili görüşmesi başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana formatında Tahran Üçlü Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi.

İki liderin Rusya’nın Ukrayna işgalinin başladığı günden bu yana ilk yüz yüze görüşmesi, Tahran Uluslararası Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Baş başa görüşme öncesi salona girişte el sıkışarak gazetecilere görüntü veren iki lider, kısa birer konuşma yaptı.

Konuşmasına teşekkürlerini ileterek başlayan Erdoğan, yüz yüze görüşmedikleri süreç içinde Rusya ile diplomasiyi telefonla sürdürdüklerini hatırlattı.

Astana formatında bir araya gelinmesinin çok büyük bir avantaj olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları şöyle devam etti: “Dışarıda da dostları gördük. Gerçekten bugün yoğun bir gündemi sizlerle paylaşacağız. İnanıyorum ki bu süreç içerisinde hakikaten arabuluculuk formatında da Rusya’nın yaklaşım tarzı olumlu istikamette sürüyor. Son İstanbul görüşmelerinde de Rus heyetinin yaklaşım tarzı çok olumluydu. Buradan alacağımız netice, tüm dünyayı da olumlu etkileyecektir. Ben şahsım, heyetim adına teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizin verimli geçeceğini umuyorum.”

Rusya Devlet Başkanı Putin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Karadeniz üzerinden tahıl ihracatı ve gıda problemleri konusunda arabuluculuk çabalarından dolayı teşekkür etti.

Erdoğan ve Putin daha önce ayrı ayrı İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yle bir araya gelmişti.

Görüşmenin ardından Erdoğan, Putin ve Reisi Astana formatında üçlü zirve toplantısına katılacak.

www.yenicag.info

523