Tiflis’te “101 yıllık dostluk” Uluslararası Konferans düzenlendi

“Gızılbaş” Gençleri Eğitim Sosyal Birliği, Azerbaycan Cumhurbaşkanı yanında Sivil Toplum Kuruluşları`na Devlet Desteği Konseyi`nin desteği ile 2 aylık proje çerçevesinde gerçekleşen “HOCALI KONUŞUYOR” – belgesel” projesini gerçekleştirdi.

Proje çerçevesinde ilk konferans 20 Haziran`da Tiflis`te Mirze Feteli Ahundov adındaki Azerbaycan Kültür Müzesinde gerçekleşti. “101 yıllık dostluktan strateji ortaklığa: Gürcistan-Azerbaycan” konusunda gerşekleştirilen Uluslararası Konferansta Gürcistan`dan ünlü politologlar, gazeteciler, uzmanlar, Azerbaycan`dan STK ve medya başkanları katıldılar.

Konferansı açan konferansın moderatörü – Rustavi-2 televizyonunun spikeri Ceyhun Narzalov konferans hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

“Gızılbaş” Gençleri Eğitim Sosyal Birliği ve Yeni Çağ Medya Grubu başkanı Agil Alesger Azerbaycan Cumhurbaşkanı yanında Sivil Toplum Kuruluşları`na Devlet Desteği Konseyi`nin desteği ile 2 aylık proje çerçevesinde gerçekleştirdikleri “KONUŞUYOR HOCALI” – belgesel” projesi ve konferans hakkında konuştu: “Bizim amacımız dost ve kardeş ülke olan Gürcistan`la ikili ilişkilerimizi, ortak çıkarlarımızı, gelecek perspektiflerimizi müzakere etmek, aynı zamanda yüzyıllar boyu halkımıza yapılmış zulümler, ortak sorunlarımız hakkında bilgi vermekten ibaret. Projemizi desteklediği için kurumumuz adına Konsey yönetimine teşekkürümü bildiriyorum.”

Daha sonra konuşan Ortadoğu ve Kafkasya Enstitüsü (İMECS) kurucusu Vasiliy Papava, Kültür ve İlişkiler Kurumu başkanı Natella Grigalashvili, gürci uzman, Kafkasya strateji Araştırmalar Enstitüsünün siyasi danışmanı Gela Vasadze, Gürcistan-Kafkasya Strateji Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Teimuraz Toumanişvili, Uluslararası Kara Deniz Universitesi profesörü Nika Çitadze, gazeteci Irma Meskhi, yazar Baka Korşiya, gazeteci Sopo Mtivlishvili, Mirze Feteli Ahundov adındaki Azerbaycan Kültür Müzesi direktörü Leyla Aliyeva, Azerbaycan Diaspora Bilgi merkezinin direktörü Toğrul Allahverdili, “Vataninfo” sitesi başkanı Nahid Canbahışlı, ASGA başkanı Sebuhi Abbasov ve diğerleri konuşarak konuyla ilgili görüşlerini bölüşdüler.

Konferans sonunda “Gızılbaş” Gençleri Eğitim Sosyal Birliği`nin Azerbaycan Cumhurbaşkanı yanında Sivil toplum Kuruluşları`na Devlet Desteği Konseyi`nin desteği ile 2 aylık proje çerçevesinde gerçekleştirdiği “KONUŞUYOR HOCALI ” – belgeseli katılımcılara sunuldu.

www.yenicag.info

800