Trump’ın kararına destek veren Müslüman ülke!

ABD Başkanı Trump’ın en tartışmalı kararlarından biri olan vize yasağına dünyadan tepki yağmaya devam ediyor. Özellikle ABD ve İngiltere sokaklarında Trump karşıtı gösteriler sürerken, Müslüman bir ülke Trump’ın yasağını savundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen’i kapsayan ülkelerin Müslüman vatandaşlarını ABD’ye almamaya yönelik kararı dünyada tepkiyle karşılandı. Başta ABD sokakları olmak üzere, İngiltere’de de Trump karşıtı büyük protestolar düzenlendi.

Halkın tepkiyle karşıladığı vize yasağına, Müslüman ülkelerden ise kayda değer bir tepki verilmedi.

Irak’tan misilleme

ABD Başkanı Trump’ın Iraklı vatandaşların ülkesine girişlerinin yasaklaması kararına karşı Irak Parlamentosu’ndaki Dış İlişkiler Komisyonunun tavsiye yasa tasarısı Irak Parlamentosu tarafından onaylandı.

İran ‘acemi’ demekle yetindi

İran ise, Trump’ın acemice davrandığını belirtmekle yetindi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, şu ifadeleri kullandı:

“ABD yönetimi, yıllarca İran devletine karşı olsa da İran halkının dostu olduğunu öne sürdü. Yıllarca ABD makamları İran’la ilgili perde arkasında ve önünde farklı konuştu. Fakat yeni gelen adam (Trump) özel biri olduğundan bu perde düşmüş oldu ve iki yüzlülükleri ortaya çıktı”

Türkiye: ABD kendi tarihini inkar ediyor

Türkiye’de ise üst düzey yetkililer, “ABD, vize yasağıyla kendi tarihini inkar ediyor” açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’ye nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 7 ülkeye uygulanan vizeyasağını kaldırması çağrısında bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Bu konudaki görüşlerimi daha önce açıkladım. Hiç kimse, doğum yeri, dini veya etnik kökeni dolaysıyla haklarından mahrum bırakılamaz. Bu, hem AB hem de ABD anayasalarında yazıyor. Biz buyuz, kimliğimiz bu. Avrupa tarihimiz, bize duvarların yıkılıp köprülerin inşa edildiği zaman kutlama yapmamızı öğretti.” dedi. Mogherini Trump’a “kendi ülkesinde olanlara dikkat etmesi” tavsiyesinde de bulundu.

“İslam karşıtı bir karar değil, egemenlik meselesi”

Dünyadan Trump’a tepki yağarken, Müslüman bir ülke, Trump’ın vize yasağını savundu. Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed el-Nahyan yaptığı açıklamada, Trump yönetiminin 7 Müslüman ülkeye yönelik uyguladığı yasağın İslam karşıtı bir karar olmadığını savundu. Nahyan, ABD’nin aldığı kararın göçle ilgili bir “egemenlik kararı” olduğunu ve bu konudaki haklarını kullanabileceğini söyledi.

Nahyan, Rus mevkidaşı Lavrov ile yaptığı ortak basın toplantısında, Washington’ın aldığı kararın ‘geçici bir karar’ olduğunu söyledi.

Trump’ın yasağını savunan tek Müslüman ülke

ABD’nin İran, Irak, Suriye, Sudan, Libya, Somali, Sudan ve Yemen’e yönelik uyguladığı vize yasağına tepkiler devam ederken, BAE’nin açıklamaları büyük şaşkınlığa yol açtı. BAE, şuana kadar Trump’ın yasağına destek veren tek Müslüman ülke olarak öne çıktı.

BAE, uzun yıllardan beri ABD’nin Körfez’deki en yakın müttefikleri arasında yer alıyor. DEAŞ ile mücadele koalisyonunda yer alan BAE, ABD’ye ait birliklere ve savaş gemilerine ev sahipliği yapıyor.

kaynak: Yeni Şafak

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

351