TSK ve Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri 17 Uçakla IŞİD’a Karşı Beraber Operasyona Başladılar

Rusya Hava Kuvvetleri ve TSK İslam Devletine (Rusya’da yasaklanmış) karşı EL Bab civarındaki Aleppo bölgesinde ilk beraber havadan operasyona başladı.

Konuyla ilgili Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri Baş Karargâh Komutanı General Sergey Rudskiy açıklama yaptı.

“Suriye tarafıyla anlaşarak yaptığımız operasyona Rusya Silahlı Kuvvetlerine ait dokuz, TSK’ye ait sekiz askeri uçak katıldı. Toplam 36 hedef vuruldu” – diye ekledi.

Rudskiy hedeflerin her iki ülke baş karargâhları ve hava kuvvetleri ekipleri tarafından önceden belirlendiğini belirtti.

Palmira bölgesinde Suriye hükümet kuvvetleri Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinin desteğiyle IŞİD savaşçılarına karşı saldırmaktalar.

“Biz IŞİD teröristleri tarafından şehrin çok önemli tarihi yapıtlarının bombalanması için Palmira bölgesine büyük hacimde bomba biriktirildiğinin birkaç kaynak tarafından onaylanan bilgi aldık. Şu anda Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerince desteklenen hükümet kuvvetleri IŞİD savaşçılarına karşı operasyon yapıyorlar” – diye Rudskiy belirtti.

12 Ocak tarihinde Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ve TSK Baş Karargâhı arasında Suriye’deki operasyonlar esnasında uçuş güvenliğinin sağlanması ve istenmeyen olayların önüne geçilmesi için anlaşma imzalanmıştır.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

591