Türkiye dünya güçlerine karşı: "Kürtler ABD, İsrail ve Rusya'nın koruması altında"  

Rusyalı siyaset bilimci Orhan Cemal, Türkiye’deki son durum ve Ortadoğu’daki sorunlarla ilgili Yenicag.Ru‘ya değerlendirmelerde bulundu.

Uzman, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de Kürtlerle karşı karşıya gelme ihtimalinden bahsetti:

“Kürtler yalnız değil. Kürtlere karşı gelmek ABD’ye karşı gelmek demek. Kürtlerin sponsorları ve koruyucuları sırasında ilk olarak ABD, daha sonra İsrail ve Rusya geliyor. Bu yüzden de, Kürtlerle çatışmak, bu üç ülkeyle çatışmakla aynı.”

Orhan Cemal’a göre, Türkiye bu ülkelerle mücadele etme gücüne sahip değil.

“Daha önce de Türkiye’nin bu ülkelerle farklı zamanlarda sorunları oldu ve her seferinde de Türkiye geri çekildi. Rus uçağı konusunda da Türkiye geri çekilmek zorunda kaldı. Ayzı zamanda şunu da belirtmek gerekir ki, Obama döneminde kötüleşen Türkiye ve ABD ilişkileri Trump döneminde yeniden iyileşmeye başladı.”

Katar krizinde Türkiye ve İran’ın söz konusu ülkeyi desteklemesini değerlendiren uzman, Katar’ın İran’a karşı tutumunun her zaman Suudi Arabistan’ınkinden farklı olduğunu söyledi.

“Katar’la Suudi Arabistan arasındaki sorun, İran ve Katar’ı bir birine daha çok yakınlaştırdı.”

Türkiye’nin desteyiniyse uzman, ideolojik yakınlık ve Müslüman kardeşliği olarak yorumladı. Cemal’a göre, Türkiye, Katarı Türkiye-Rusya-İran hattına dahil etmek istiyor.

“Doğru, Katar hiçbir durumda bu ülkelerle Suudi Arabistan’a karşı savaşmayacak. Ancak şu anda Suudi Arabistan’ın düşman için düşman konumunda olan Katar, İran, Rusya ve Türkiye için iyi bir noktada.

Yakın günlerde gerçekleşecek Vladimir Putin ve Donald Trump görüşmesini yorumlayan Cemal, bu görüşmeden sonuç beklemediğini belirtti.

“Trump’ın Moskova’yla ilişkileri onun için baskı oluşturuyor. Bu yüzden de, görüşmelerin iyi sonuçlanması şansı yok. Diğer taraftan Trump’ın Rusya’ya taviz vermesi için hiçbir gerekçesi yok.”

Yenicag.Info

www.yenicag.info

574