"Türkiye ve Ukrayna arasında en önemli köprü Kırım Tatarları" - Oleksiy Makeyev

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Oleksiy Makeyev, Türkiye-Ukrayna siyasi istişare toplantısı için geldiği Ankara’da Anadolu Ajansına bir dizi açıklamada bulundu.

Oleksiy Makeyev, verdiği röportajda Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik saldırgan politikaları ve Türkiye- Ukrayna arasındaki her alandaki işbirliğine dikkat çekti.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ülkeleri ile birlikte, Kırım’ın işgaline başından beri karşı çıktığını hatırlatan Siyasi Direktör Makayev, Türkiye ve Ukrayna arasında en önemli köprünün de Kırım Tatarları olduğunu vurguladı.

Makayev, Özellikle, Kırım konusunun Ukrayna ve Türkiye ve diğer ülkelerle ikili iştişarelerde gündeme geldiğini vurgulayarak, “Türkiye, uluslararası politikada bu işgalin tanınmamasında kesinlikle kilit bir rol oynamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Makayev, Ankara ve Kıyiv’in ekonomiden savunma ortaklığına kadar her alanda gelişen stratejik ortaklığının da önemli olduğunu kaydetti. Makayev, iki ülkenin birlikte 50’den fazla projeye imza attığını ve gelecek dönemde uçak üretme projelerinin de bulunduğunu bildirdi.

Ukrayna’da istikrarın sağlanabilmesi için Rusya’nın işgale son vermesi gerektiğini ifade eden Makeyev, “Ne yazık ki, şu anda Karadeniz bir işbirliği alanı değil, istikrarsızlık alanı ve bunun nedeni de komşularımızdan biri olan Rusya Federasyonu’nun uluslararası yasaları çiğnemesi ve Ukrayna’nın topraklarını istila etmesi…” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Oleksiy Makayev, Ukrayna topraklarının yüzde 7’den fazlasının Rusya tarafından işgal edildiğini ve Rusya’nın bölgedeki istikrarı baltaladığını vurgulayarak, “Rusya, Kırım’ın işgalini ve Ukrayna’ya karşı savaşını durdurana kadar mümkün olmaz.” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

764