Türkiye’den Musul Başkonsolosluğu saldırısına kınama

Dışişleri Bakanlığı, “Musul Başkonsolosluğumuza bugün sabah saatlerinde bir saldırı gerçekleşmiştir. Can kaybı yaşanmayan bu saldırıyı en sert şekilde kınıyor ve sorumluların biran önce adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Irak makamlarını diplomatik sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Bugün sabah saatlerinde Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Türkiye, Musul Başkonsolosluğu’na düzenlenen saldırıya tepki gösterdi ve sorumluların bir an önce yakalanmalarını beklediklerini açıkladı.

“Ülkemizin haksız şekilde hedef gösterildiği bir dönemde, bu saldırının gerçekleşmiş olması vahim ve düşündürücüdür”

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Musul Başkonsolosluğumuza 27 Temmuz sabah saatlerinde bir saldırı gerçekleşmiştir. Can kaybı yaşanmayan bu saldırıyı en sert şekilde kınıyor ve sorumluların biran önce adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Irak makamlarını diplomatik ve konsüler temsilcilikleri koruma sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

Ülkemizin haksız şekilde itham edilerek hedef gösterildiği bir dönemde, Irak makamlarının çağrısı üzerine düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında bu saldırının gerçekleşmiş olması da vahim ve düşündürücüdür.

Bu vesileyle Irak makamlarına, terörle mücadeleye odaklanmaları ve toprakları üzerinden komşu ülkelere ve diplomatik temsilciliklere tehdit oluşturan terör mevcudiyetlerine son vermeleri çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.”

www.yenicag.info

326