Türkmenistan ile Katar arasında işbirliği konusu görüşüldü

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Reşit Meredov, Doha’da Başbakan Yardımcısı ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al-Thani ile bir araya geldi.

Toplantıda taraflar; siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda ikili ilişkiler ve işbirliği konularını görüştü. İki devlet arasında kurulmuş olan yüksek düzeyli ilişkilerin vurgulandığı görüşmede, karşılıklı ziyaretlerin geleneksel dostluk ve ortaklık ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için güçlü motivasyon yarattığı kaydedildi.

İki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında istişari toplantıları düzenli olarak sürdürme ve bu platformda ikili işbirliğini daha da yoğunlaştırma ihtiyacına dikkat çekilen toplantıda; Hükümetlerarası Türkmen-Katar Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun önümüzdeki toplantısının gündemi ile ilgili hazırlıklar da görüşüldü.

Bu bağlamda Katar Dışişleri Bakanı, yukarıda belirtilen komisyonun bir sonraki toplantısı için hazırlıkların devam ettiğini ve önümüzdeki toplantıda iki ülke delegasyonlarının mevcut ikili ilişkilerin durumunu ayrıntılı olarak görüşeceklerini ve öncelikli alanlarda ortaklıkları geliştirme olanaklarının değerlendirileceğine olan inancını dile getirdi.

Katar Dışişleri Bakanı, Türkmenistan’daki büyük projelerin uygulanmasına duyduğu ilgiyi de dile getirdi.

TRT Avaz

www.yenicag.info

154