TÜRKSOY 22. Opera Günleri başlıyor

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un büyük katılımlı projelerinin başında gelen TÜRKSOY Opera Günleri’nin 22.si, bu yıl 25-28 Eylül 2019 tarihleri arasında Girne ve İstanbul’da yapılacaktır.

1994 yılında Marmaris’te düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları 4’üncü Dönem Toplantısı’nda alınan bir kararla, TÜRKSOY’a üye ülke sanatçılarının katılımıyla ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen ve günümüzde gelenekselleşen bu etkinlik her geçen yıl artan bir ilgi ve katılımla başarıyla sürdürülmektedir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY, KKTC Millî Eğitim ve Kültür Bakanlığı, T.C. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen konserlerin ilk aşaması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne’de piyano eşliğinde izleyicilerin beğenisine sunulacak; final konseri ise İstanbul’da T.C. Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde tamamlanmış olacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Eğitim ve Kültür Bakanı Sayın Nazım ÇAVUŞOĞLU’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan, yazılı ve görsel basının yoğun ilgi gösterdiği TÜRKSOY 22’nci. Opera Günleri’ne bu yıl 9 ülkeden 10 solist sanatçı, üç piyanist katılacak; Aygul Niyazova (Kazakistan), Nurjan Bajekenov (Kazakistan), Artur Kaipkulov (Başkurdistan, RF), Damırak Monguş (Tıva, RF), Emine Djevdetova (Rusya Fedarasyonu), Tilek Naymanbayev (Kırgızistan), Ekaterina Koryakina (Saha-Yakut, RF), Erek Kızılörs (KKTC), Faik Mansuroğlu (Türkiye), Gjorgji Cuckovski (Makedonya)’nin katılacağı konserde klasik eserlerin yanı sıra ülkelerinin ulusal operalarından da örnekler sunulacaktır. Ayrıca sanatçılara piyanist olarak Amina Taykenova (Kazakistan), Yulia Babich (Kırgızistan), Hande Uçar (Türkiye) eşlik edecektir.

www.yenicag.info

604