Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den şaşırtan yorum: “Tavşan değiliz ki Rus aşısı üstümüzde denensin”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın korona virüs için geliştirdiği aşının kendileri üzerinde denenmesine müsaade etmeyeceğini açıklayarak, “Tavşan değiliz ki Rus aşısı üstümüzde denensin” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın korona virüs salgını için geliştirdiği Sputnik V aşısının Ukraynalılar üzerinde denenmesine müsaade edilmeyeceğini açıkladı. Zelenskiy, Ukrayna vatandaşlarının denek tavşanları olmadığının altını çizerek, “Dünya Sağlık Örgütü ya da dünya genelinde kabul görmüş başka bir kurum tarafından Rus aşısı Sputnik V’e korona virüs karşısında yüzde 90-91 oranında koruma sağladığına dair bir belge verilmedi. Kusura bakmayın ama Ukrayna vatandaşları üzerinde deney yapılabilecek tavşanlar değiller” dedi.

“İLK AŞIYI BEN OLACAĞIM”

Ukrayna nüfusunun yarısının aşıya inanmadığını belirten Zelenskiy, “Vatandaşlarımızın yüzde 50’si aşıya inanmıyor ancak ilk aşıyı kendim olacağım. Çin, Amerika ve İngiltere ile aşı konusunda anlaşmalar yaptık” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 2 bin 141 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının 1 milyon 246 bin 990’a ulaştığı, 47 kişinin hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybının ise 23 bin 644’e yükseldiği aktarıldı.

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI ZELENSKİY HALKA SESLENİŞ KONUŞMASINI İLK KEZ RUSÇA YAPTI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, geçtiğimiz günlerde imzaladığı kararname ile Rusya yanlısı olduğu edilen 3 televizyon kanalını 5 yıllığına kapatmış ve yayın yasağı getirmişti. Karar, Rusya ve Avrupa’da büyük tepki çekmişti. Zelenskiy, Rusça diline ve Rusça yayınlara karşı olmadığını ifade etmek için halka sesleniş konuşmasını Rusça yaptı. Zelenskiy’nin Rusça yaptığı halka sesleniş konuşması, Devlet Başkanı olduğundan bu yana yaptığı ilk Rusça açıklama olarak kayıtlara geçti.

Açıklamasında Zelenskiy, “Bugün konuşmamı Rusça yapacağım çünkü halkımızın kulaklarına yalanları Rusça iletiyorlar. Vatandaşlarımız, satılmış kanalları izlemesin. Sizlerden de bugün Rusça konuştuğum için özür dilerim. Rusça kitapların satışının ülkemizde yasaklandığına ilişkin iddialar doğru değil. Elimde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de dün satın alınmış Rusça kitaplar var, fişleri de var. Rusça kitapların yasak olduğunu söyleyen milletvekilleri sizi kandırıyor. Yasaklandığı iddia edilen kitaplar, Ukrayna’nın birçok kitabevinde satılıyor” dedi.

Devlet Başkanı Zelenskiy, “Ben bu kanalların kapatılmasına yönelik bir karar aldıysam, gerçekçi ve önemli sebeplerim var demektir. Ben bu ülkenin üniter yapısını koruma ve güvenliğini sağlama görevini devraldım. Rusya’nın, Kırım’ı ve bazı bölgeleri işgal ettiğini unutmayın. Rusya’nın eylemleri ülkemizi ediyor ve bununla savaşmalıyız. 2014 yılından beri çatışmalar devam ediyor ve Rusya’ya yaptırım uyguluyoruz. Bahsi geçen 3 kanalın sahibine de yaptırım uyguluyoruz. Aldığımız kararlar ABD başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri tarafından da destekleniyor” diye konuştu.

www.yenicag.info

108