Ukrayna, Kırımlılar için yeni şehir kuracak

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna’da yaşayan Kırımlılar için yeni bir şehir kurulması talimatı verdi.

Ukrayna’da çıkan iç savaşın ardından Rusya tarafından tek taraflı olarak yapılan referandum ile Ukrayna’dan ayrılarak Rusya’ya bağlanan Kırım için çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Kırım’ın hala kendilerine bağlı olduğunu vurgulayan Ukrayna, Kırım Tatar halkını himayesinde tutmaya çalışıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Ukrayna’nın Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç ve Ukrayna’nın Kırım Milletvekilleri Daria Sviridova ve Tamila Taşeva ile Kırım Tatarlarına yönelik toplantı gerçekleştirdi.

Kırım yarımadasındaki durum hakkında muhataplarından detaylı bilgi ve rapor alan Zelenski, Kırım Tatarlarının sorunlarına doğrudan çözüm bulabilmek için tüm iletişim araçlarının kullanılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kırımlılar için yeni şehir projesi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Kırım temsilcileriyle yaptığı görüşmede yeni projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı son görüşmede Kırım’dan Ukrayna’ya göç etmek zorunda kalan Kırım Tatarları ile ilgili yeni projeler ürettiklerini söyleyen Zelenski, Ukrayna’nın güneyinde bulunan Herson bölgesinde yeni bir şehir yapmayı planladıklarını söyledi.

Bu yıl içerisinde çalışmaların başlayacağını dile getiren Zelensky, ilk etapta 500 haneden oluşan bir inşaat projesine başlanacağını ifade etti. Zelenski projede sağlık merkezleri, benzin istasyonları, okulların ve çok sayıda sosyal alanın da bulunacağını belirterek çalışmaların hızlandırılması talimatını verdiğini bildirdi.

www.yenicag.info

1.1 K