Ukrayna’nın FETÖ’yle mücadelesi ne durumda?

Ukrayna’da yaşayan hukukçu Evren Damyan, Ukrayna’nın Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelesini yorumladı.

Dünyanın pek çok yerinde yayılmış bulunan ve insanların beynini yıkayan FETÖ yapılanmasının 15 Temmuz 2016’daki kanlı darbe girişiminin sorumlusu olduğunu hatırlatan Damyan, FETÖ’nün illegal çalışmalarını ulusal ve uluslararası alanda sivil toplum ve eğitim faaliyetleri altında gizlediklerini vurguladı.

FETÖ’nün bu şekilde Ukrayna’da da faaliyet gösterdiğini söyleyen Damyan, “Ukrayna’da pek çok siyasetçinin, devlet adamının, eşrafın çocukları bu okullarda okutuldu, bu sayede ülkede söz ve nüfuz sahibi olan çevrelerle aralarını iyi tutup ve gerçek yüzlerini saklayıp Ukraya’da kök salmayı sürdürdüler. Türkiye’de izledikleri yöntem ne ise Ukrayna’da da bunu tatbik ettiler. Örgüt burada da eğitim kisvesi altında gizlenerek, gizli-saklı faaliyetler yürüttü” diye kaydetti.

FETÖ’nün bir diğer terör örgütü DEAŞ’a benzediğini söyleyen Damyan, bu yapılanmanın dünyayı hedef aldığını hatırlatarak Türkiye’nin yanı sıra 100’ün üzerinde ülkede örgütlendiğini vurguladı.

Damyan, FETÖ’nün nasıl tehdit oluşturduğunu ve aman vermeksizin mücadele edilmesi gereken bir yapı olduğunu ifade ederek şu sözleri kaydetti: “Tüm dünyadaki faaliyetleriyle insan sermayesini ve kurumsal yapısını büyütmeyi başaran FETÖ yıllık yaklaşık 25 milyar dolarlık ciroya ulaştı. Türkiye’deki kolluk kuvvetlerinin gerçekleştirdiği uygulamalarla yok olma noktasına gelen örgüt başka ülkelerde tutunma, yuvalanma arayışı içerisinde. Bu nedenle Ukrayna’nın da bu oluşuma karşı son derece hassas olması gerekmektedir.”

FETÖ’nün kendi menfaatleri doğrultusunda masum insanları katletmekten çekinmediklerini belirten Damyan, FETÖ’nün başka ülke halklarına davranışının daha da acımasız olacağını vurguladı.

“Hemen hemen dünyanın tüm ülkelerinde yapılanması bulunan FETÖ ile mücadele konusunda Türkiye uyarılarını yaptı. PKK, IŞİD (DEAŞ), Boko Haram gibi örgütlerden farkı olmayan FET’nün uluslararası anlamda ciddiyetle algılanması, örgütle mücadelede önem taşımaktadır.” diyen Damyan, tüm ülkelerin ortak mücadelesi ve bu kapsamda alınacak önlemlerle FETÖ’nün finans kaynaklarının sekteye uğratılması gerektiğini belirtti.

www.yenicag.info

681