"Vatan savaşı: Şehitler ve şâhitler, gençlerin gözü ile": İstanbul'da belgesel tanıtımı yapıldı

İstanbul’da Azerbaycan’ın Gençlerin Sosyal-Ekonomik ve Kültürel Gelişimine Destek Birliği tarafından Azerbaycan Gençler ve Spor Bakanlığı desteğile yapılmış İkinci Karabağ Savaşı’ndan bahseden “Vatan savaşı: Şehitler ve şâhitler, gençlerin gözü ile” belgeselinin tanıtımı yapıldı.

Yeni Çağ Medya Grubu tarafından yapılan belgeselin İstanbul-Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği’nde (İSTAD) yapılan tanıtımına, kurum başkanı Sefer Karakoyunlu, Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, Mustafzade Grup Başkanı Reşit Mustafazade, Pakistan-Türkiye Gençler Derneği Başkanı Anas Awan, Bangladeşli Öğrenciler Topluluğu lideri Muhammed Tarık İslam ve gazeteciler katıldılar.

Etkinlik, Azerbaycan ve Türkiye devlet marşlarının seslendirilmesi ile başladı. Daha sonra şehitlerin ruhları bir dakikalığına yad edildi.

Tanıtımın açılış konuşmasını yapan Gençlerin Sosyal-Ekonomik ve Kültürel Gelişimine Destek Birliği Başkanı Cavit Aliyev, belgeselin yapılmasındaki amacın Azerbaycan’ın Vatan Savaşı gerçeklerinin dünyaya ulaştırılması olduğunu söyledi. Proje başkanı, belgeselin Türkiye’deki tanıtımının Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in doğum gününe denk gelmesini manidar bulduğunu belirtti.

İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu ise Karabağ zaferinin Türk dünyasında büyük yankı uyandırdığının altını çizerek, Türk devletleri için yeni bir dönem başladığını belirtti.

Dikkati gençlerin faaliyetlerine yönelten Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, onların zaferin elde edilmesinde büyük rol üstlendiklerini vurguladı. İdeolojik savaşın devam ettiğini belirten Alesger, “Laçın yolunda sivil toplum kuruluşlarının başlattığı protesto bunun kanıtıdır. Dünya, dün olduğu gibi bugün de Ermeni yalanına inanmak istiyor fakat bizim yanımızda Türkiye var” ifadelerini kullandı.

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Azerbaycanlıların Karabağ savaşı sırasında yorulmadan, azimle çalıştığını belirten Reşit Mustafazade, savaştan doğan birliğin tüm dünyada yankı uyandırdığını söyledi.

Tanıtım programı, diğer katılımcıların müzakeresi ile devam etti.

Sonda ise Yeni Çağ Medya Grubu tarafından yapılan “Vatan savaşı: Şehitler ve şâhitler, gençlerin gözü ile” belgeseli seyircilerin izlenimine sunuldu.

 

www.yenicag.info

674