WhatsApp geri adım atmayacağını duyurdu

WhatsApp’ın resmi Twitter hesabından bugün yapılan açıklamada güncelleme kararından geri adım atılmayacağı duyuruldu: “Gizlilik politikasındaki güncelleme, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini etkilemez.”

Gizlilik ilkesi’ koşullarında güncellemeye giden WhatsApp, 8 Şubat’tan itibaren aralarında Türkiye’nin de yer aldığı ülkelerde kullanıcı verilerini Facebook’la paylaşacağını açıklamıştı. Tartışma yaratan bu kararın ardından Türkiye’de WhatsApp ve bağlı bulunduğu Facebook hakkında dün Rekabet Kurulu tarafından soruşturma başlatıldı. Kurul veri paylaşma zorunluluğunun da durdurulduğunu duyurdu.

WhatsApp’ın resmi Twitter hesabından bugün yapılan açıklamada ise karardan geri adım atılmayacağı duyuruldu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bazı söylentilere değinmek ve yüzde 100 net olmak istiyoruz. Özel mesajlarınızı uçtan uca şifreleme ile korumaya devam ediyoruz. Gizlilik politikasındaki güncelleme, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini etkilemez.”

WhatsApp internet sitesinde ise “Yakın zamanda gizlilik politikamızı güncelledik ve çok sayıda düşünceli soru aldık. Bazı dedikodularla birlikte, aldığımız bazı soruları cevaplamak istiyoruz” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, “Gizlilik politikamızdaki güncellemenin, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemediğini açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Bunun yerine, bu güncelleme isteğe bağlı olan, verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlayan WhatsApp’ta bir işletmeye mesaj göndermeyle ilgili değişiklikleri içerir” denildi.

www.yenicag.info

83