"Yahudi halkı, Türk devletinin bu iyiliğini asla unutmayacak" - İsrailli yazar

Yenicag.ru`nun sorularını ünlü İsrailli yazar Yakov Şehter yanıtladı.

“Yarın dünden daha iyi”

– Sayın Şehter, biraz İsrail hakkında konuşalım. Yahudi devleti kurulmuş sayılabilir mi?

– Anlam bilimi – Bizim zamanın en büyük sorunlarından birisi. İnsanlar çoğu zaman aynı ve farklı anlamları ayırt edemiyorlar. Eğer bu soruyla ne demek istediğinizi daha açık şekilde ifade ederseniz, sorunuzu daha net bir şekilde yanıtlayabilirim.

Her halükarda, 70 yıl önce kumların üzerinde kurulan İsrail, bu gün dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi arasında yer alıyor. Petrol, altın, elmas ve uranyum olmadan, sadece vatandaşlarının entelektüel gücü sayesinde.

Bugün İsrail, yaşam standartları açısından birçok ülkeden önde ve bu da bir başarı olarak kabul edilebilir.

– Yahudilerin kendileri bile İsrail’in yurtdışındaki diasporadaki gücünün, öncelikle Amerika’nın Yahudi lobisinde olduğunu kabul ediyorlar. İsrail’in diasporanın yardımı ve desteği olmadan var olmaya devam edebileceğini düşünüyor musunuz?

– Sizi hayal kırıklığına uğratmak istiyorum. Yahudilerin neyi kabul ettiklerini belirlemek mümkün değil. Ben buna her şeyden önce görüş özgürlüğü demek istiyorum. Sık sık üç Yahudinin dört görüşü olduğu için gülüyoruz. Bu, benim görüşüme göre özgürlük ve gerçek demokrasinin en önemli göstergelerinden biridir.

Kuşkusuz, görüşünüzü destekleyen bir dizi Yahudi var. Bu konuyla ilgili istatistiksel bir çalışmaya girmedim. Yahudi lobisinin dünyaya hükmettiği efsane. Yahudi Masonlar, Sovyet basınında çok popülerdi ve bu popülerlik bizim zamanımıza dek çok başarılı bir şekilde hayatta kaldı.

– İsrail toplumu temelde Batı ve Sovyet Yahudilerinden oluşur. Yahudi seçkinlerinde hangi grup daha ağır basıyor?

Yakov Şehter

– Bu sınıflandırmayı nereden aldığınızı bilmiyorum. İsrail’de, Arap ve Türk ülkelerinden, İran, Irak, Afganistan, Türkiye’den gelen milyonlarca Yahudi var. Rusya İmparatorluğu`ndan gelenler burada önemli devlet görevlerini üstlendiler. Onlar arasından başarılı iş adamları, sanatçılar, müzisyenler ve saire çıktı.

– Azerbaycan ve İsrail arasındaki ilişkilerin hangi düzeyde olduğunu her kes biliyor. Azerbaycan, dünyada Yahudi karşıtlığının olmadığı nadir ülkelerinden birisi. Tarihdeki bazı olayları dikkate almazsak eğer, Türkiye`de de benzer bir tabloyla karşılaşıyoruz. Sizce halklarımızı- Türkleri ve Yahudileri birleştiren tarihi bağlar nelerdir?

– Yahudi-Türk ilişkileri hatta Yahudi-Ukrayna ilişkileri ile bile karşılaştırılamaz. Osmanlı İmparatorluğu, içinde yaşayan halkları akıllıca yönetebiliyordu. Yahudi halkı, Sultan 2. Bayezid`in İspanya’dan yetmiş bin sürgün edilmiş Yahudi’yi getirmek için bir filo gönderdiğini asla unutmayacak. Bayezid, onlar için en uygun koşulları sağladı, herkese onları misafirperverlikle kabul etmelerini emretti. Böylece Yahudiler, İstanbul, İzmir, Edirne’de yüzlerce yıl din özgürlükleri ile sakince ve barış içinde yaşadılar.

Avrupa tarihi, Sultanları ve Türkleri, gözünü kan bürümüş ve açgözlü insanlar olarak betimler. Aslında, Osmanlı İmparatorluğu’nun Sultanları, akıllı ve insancıl hükümleri ile tüm insanlığa iyi bir örnek teşkil etti. Türk halkı ile Yahudi azınlık arasındaki ilişkiler her zaman dostça ve saygılı olmuştur. Rus ve Ukrayna halk bilinci, Türklere ebedi bir düşman olarak yaklaşmakta ve bu nedenle onlara birçok olumsuz özellik atfetmektedir. Türkiye, Avrupa Ortaçağı`nın karanlık krallığına karşı halkımızın tarihine en parlak ülkelerden biri olarak girdi.

Son yıllarda İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler karmaşık bir hal aldı. Fakat bence bunlar geçici zorluklar.

Yahudi ve Türklerin şanlı, güzel bir geçmişi var. Tüm içtenliğimle geleceğin daha iyi olacağına inanıyorum.

Konuştu: Kafkas Ömerov

Rusçadan çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

1.5 K