"Yakın zamanda yeni, güzel haberler gelebilir" - Bakan Albayrak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ekonomide, 2020’nin ikinci yarısında “V” şeklinde toparlanma bekliyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bloomberg’e yazılı mülakat verdi, ekonomideki başlıkları değerlendirdi.

Türkiye’nin hızlı bir şekilde büyüyeceğini vurgulayan Albayrak şöyle konuştu:

“Eğer salgında büyük bir ikinci dalga ile karşılaşmazsak, ben inanıyorum ki 2021 yılında yüzde 5’in oldukça üzerinde bir büyüme oranını yakalayacağız. Bunu ihracatı ve turizm gelirlerimizi artırarak, ithal mal ve hizmetleri yurt içinde üreterek, tasarruf oranlarımızı artırarak, kaynaklarımızın daha çoğunu tüketim yerine üretime ayırarak ve rekabetçi bir kur politikası uygulayarak başaracağız.”

Ekonomideki toparlanmanın yılın üçüncü çeyreğinde güçlendiğini belirten Albayrak, “Tüm veriler ışığında yılın ikinci yarısındaki toparlanmanın ‘V’ şeklinde olmasını beklemekteyiz” dedi.

Ekonomi programının temel unsurlarından birisinin orta vadede cari dengeyi sağlamak ve dış finansman bağımlılığını azaltmak olduğunu belirten Albayrak, “Salgının turizm gelirleri üzerindeki etkisi olmasaydı bugün cari fazlayı konuşurduk” ifadelerini kullandı.

Albayrak, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Keşif noktasından 1000 metre daha derine inilecek, yakın zamanda yeni, güzel haberler gelebilir.”

Albayrak, ihracına bir süredir ara verilen 5 ve 10 yıl vadeli sabit faizli Türk Lirası menkul kıymet ihraçlarının tekrar başlayacağını da duyurdu.

www.yenicag.info

546