Yıldırım: Rakka operasyonu 2 Haziran gecesi başladı  

Türkiye Başbakan Binali Yıldırım, Rakka operasyonunun 2 Haziran gecesi başladığını açıkladı.

Dün akşam iftarda medya temsilcileri ile bir araya gelen Yıldırım, operasyonun 2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece başladığını, ABD’nin de bu konuda gerekli bilgilendirmeyi operasyon öncesinde yaptığını bildirdi.

RAKKA OPERASYONU

IŞİD’in 2014 yılında işgal ettiği Suriye’nin Rakka kenti, örgütün ülkedeki kalesi konumunda. ABD önderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun havadan destek sağladığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG), aylardır süren operasyon sonucunda, yakın zamanlarda Rakka’nın 2 kilometre mesafesine kadar yaklaşmıştı.

DSG’ye Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak nitelediği YPG de dahil.

‘PKK VE PYD DAYI-YEĞEN GİBİ’

Yıldırım, PKK ile PYD’nin organik bağı bulunan örgütler olduğunu hatırlattı: “Bunlar ikide bir isim, kılık değiştiriyorlar. Bunlar dayı-yeğen gibi. Birisi dayıysa diğeri yeğeni. PKK, PYD, YPG böyle bir ilişkileri var. Dolayısıyla eninde sonunda muhataplarımız bunların birbirinden farkının olmadığını anlayacaklar. Biliyorlar da işlerine gelmiyor diyelim. Bilmemelerine imkan yok ama resmi olarak terör örgütü ilan etmediler. İstifade ediyorlar. Amerika’nın geçmiş yönetimden kalan ilişkisi gibi birtakım ilişkileri var. Biraz daha Türkiye’nin burada enerjisini bu yolda tüketmesi için böyle bir tutum içerisindeler. Ama bu tutumun gelecekte onlara çok büyük maliyeti olacağını eninde sonunda görecekler.”

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

Öte yandan Başbakan Yıldırım, AK Parti’deki kabine değişikliğiyle ilgili “Kabidene bir değişiklik olmaz, bir bakarsınız olmuştur” şeklinde konuştu.

ZEYTİNLİK ALANLARIN İMARA AÇILMASI

Yıldırım, zeytinlik alanların imara açılmasına dair de “Artık zeytinlik yapma imkanı yoksa orada, sanayinin ihtiyacı olan alanı kullanma imkanı veriliyor, belirli şartların sağlanması durumunda, kurulun uygun görmesi durumunda. Bunu ‘Zeytin alanları imara açılıyor.’ gibi bir takdim ediyorlar. Bu kesinlikle yanlış. Bir algı oluşturulmaya çalışılıyor, bu yanlış” değerlendirmesinde bulundu.

ALMANYA İLE İNCİRLİK KRİZİ

İncirlik krizinde Almanya ile gerilen ilişkilere de değinen Yıldırım, “Hedefimiz Almanya ile iyi ilişkiler, tek taraflı olmaz. Almanya Dışişleri Bakanı ile enine boyuna konuşacağız. İncirlik heyetindeki bazı isimleri değerlendireceğiz” ifadesini kullandı.

BEDELLİ ASKERLİK

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile yaptığı görüşmenin ardından gündeme gelen bedelli askerlik konusunda soruları cevaplayan Yıldırım,bedelli askerliğin hükümetin gündeminde olmadığını vurguladı: “Bizim programımızda, hükümetin gündeminde bedelliyle ilgili bir konu yok. Çünkü şu anda terörle amansız bir mücadele içindeyiz. Bütün yoğunluğumuzu, ağırlığımızı bu konuya vermiş durumdayız. Sayın Destici, böyle bir hususu gündeme getirdi, yani ‘Bedelli olsa da bunlardan elde edilen parayı SMA hastalarına getirsek’ diye bir temennisi oldu. Bizim ona karşılık bir cevabımız olmadı.”

ŞIRNAK’TA KAZA KIRIMA UĞRAYAN HELİKOPTER

Yıldırım, 13 askerin öldüğü kazadan sonra helikopterlere engel tanıma sisteminin ‘acilen’ eklenmesi için Milli Savunma Bakanı’na talimat verdiğini belirterek, “Milli Savunma Bakanı’na ‘Gerekirse doğrudan temin suretiyle bu işi hemen halledin’ dedim. Bu tip acil alımlara güvenlik gerekçesiyle muafiyet uygulayacağız ve doğrudan temin cihetine giderek bunu alacaklar. Bu konuda gerekli talimatları verdik” dedi.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

462