Yorum: Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan`ın işgal edilmiş topraklarından çıkmalı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Medya Merkezinin yorumu

Ermenistan Dışişleri Bakanlığının Ermenistan ve Azerbaycan ordularının temas hattındaki son durumla ilgili oldukça duygusal ve bir o kadar da çelişkili bildiriyle açıklama yapmasını anlayabiliriz. Bu, büyük olasılıkla Ermenistan yönetiminin ülkenin içerisindeki şimdiki duruma uygun.

Hatırlatalım ki Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri bakanları düzeyinde görüşün gerçekleştirilmesi yönünde anlaşma sağlanmış. Fakat gerçeklik aynı: Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan`ın işgal edilmiş topraklarından çıkmalı. Gelecekte Ermenistan`ı kim yönetirse yönetsin bölgenin gelişimi için diğer bir alternatif mevcut değil.

Ermenistan tarafı insan kaybının, felaketlerin ve karşılıklı nifağın sebebinin Ermenistanın saldırgan siyasetinin ve Azerbaycan arazilerini işgal altında tutması ve bu arazilerde yaşayan yerli azerbaycanlıların etnik temizlenmesi siyasetinin olduğunu kabul etmeli. Ermenistan başka uydurma sebep aramaya boşuna vakit sarfetmemeli ve uluslararası toplumun da taleplerine uygun olarak münakaşanın çözümünde sonuca yönelik adımlar atmalı.

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

302