Zarafet, güç, yaratıcılık, başarı... - Azerbaycan kadınlarını temsil eden Mihriban Aliyeva

Zarafet, güç, yaratıcılık, başarı…

Bir kişi bunlardan birine veya ikisine sahip olabilir. Ama hepsine sahip olan kaç kişi tanıyoruz?

Bugün güçlü isimlerden birinden bahsedeceğim – Mehriban Aliyeva.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mehriban Aliyeva, 1964 yılının bugünü Bakü’de dünyaya gözlerini açmıştır.

Yazar, edebiyat eleştirmeni, Azerbaycan bilim adamı, filoloji bilimleri doktoru, Profesör Mir Celal Paşayev ve önde gelen gazeteci, pedagog, Nasir İmanguliyev’in torunudur. Babası Arif Paşayev, seçkin bir bilim adamı, pedagog, Ulusal Bilimler Akademisi akademisyeni, Devlet Ödülü sahibi, fizik ve matematik doktoru, profesör. Annesi Aida İmanguliyeva, oryantalist, edebiyat eleştirmeni, eleştirmen, çevirmen, filoloji bilimleri doktoru, profesördür.

Genlerini güçlü insanlardan alan Mehriban Aliyeva, Azerbaycan’ın en güçlü kadını olarak biliniyor.

1982 yılında lise eğitimini altın madalyayla tamamlamış ve Azerbaycan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi`nde eğitimine devam etmiştir. 1988-1992 yılları arasında Moskova Göz Hastalıkları Enstitüsü`nde çalışmıştır. 1995 yılında Azerbaycan Kültür Vakfı`nı kurmuştur ve bugün de vakfın başkanlığını yürütmektedir. Vakıfta yaptığı çalışmalarla 1996 yılında Azerbaycan kültürünün dünyaya tanıtılması için 3 ayrı dilde – Azerbaycan, İngiliz ve Rus dillerinde yayınlanan “Azerbaycan – Miras” isimli dergiyi kurmuştur. Ekim 2002’de Azerbaycan Cimnastik Federasyonu Başkanı seçilmiştir.

Mihriban Aliyeva, 2005 yılında Lisansüstü eğitimini tamamlamış ve doktora ünvanı almıştır. Aynı yıl Azerbaycan parlamento seçimlerinde 23 bin 106 oyla Azerbaycan Mili Meclisi`ne üye seçilmiştir. Daha sonra 2010 ve 2015 yıllarında tekrar milletvekili seçilmiştir. 2004 yılından bu yana Yeni Azerbaycan Partisi`nin Konsey Üyesi ve 2013’ten beri Parti Genel Başkan yardımcısı görevini taşımaktadır. Medeniyetler ve kültürler arası diyaloğun kurulması, İslam kültür mirasının dünyaya tanıtılması ve bakıma muhtaç çocukların sorunlarının ele alınması da dahil olmak üzere, insani alanda kapsamlı faaliyetleri nedeniyle Kasım 2006’da İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) tarafından İyi Niyet Elçisi ödülüne layık görülmüştür.

Mihriban Aliyeva’ya Rusya Federasyonu`nun Moskova Devlet Tıp Üniversitesi tarafından Fahri Profesör ve Bulgaristan’ın Tırnovo Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ünvanı verilmiştir.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile evli olan Mihriban Aliyeva`nın iki kızı, bir oğlu ve beş torunu vardır.

Güçlü kadın, güçlü anne – Sayın Mihriban Aliyeva, doğum gününüz kutlu olsun.

Tehran Oruçoğlu

www.yenicag.info

523