18 yıl aradan sonra Şevket Mirziyoyev'in Türkiye ziyareti... - Özbekler konuyla ilgili ne düşünüyor?  

Bildiğimiz üzere, bugün Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak. Özbekistan Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı, Hukuk bilimleri konusunda uzman Sayera Atahan kızı Hocayeva, Cumhurbaşkanı’nın ziyaretini YeniÇağ Haber‘e değerlendirdi.

“Türkiye’yle diplomatik ilişkiler 1992 yılının mart ayında – Özbekistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra kuruldu. O yıllarda Türk iş adamları bizim ülkemize büyük yatırımlar yaptılar ve iyi sonuçlar elde ettiler. Maalesef, 1999-2006 yıllarında iki ülke arasındaki ilişkilerde gözle görülebilir bir soğukluk oluştu. Doğrusu şimdi bunun sebebini tartışmak istemiyorum. Çünkü konuyla ilgili kapsamlı bilgiye sahip değilim. Dikkat etmemiz gereken asıl konu, ilişkilerimizin yeniden iyileşmesi. Şu anda Türkiye ve Özbekistan arasında gelecek vaadeden ilişkiler mevcut. Bu ilişkiler özellikle Pekinde “Bir kemer, bir yol” Zirvesi sırasında Şevket Mirziyoyev’in Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşmeden sonra iyileşmeye başladı.

Daha 2014’te Türkiye BM Güvenlik Kurulu’nda geçici üyelik konusunu gündeme getirdiğinde Özbekistan onu destekleyeceğini duyurmuştu. Hatta ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerinin devlet düzeyinde “soğuk” olduğu yıllarda bile sivil vatandaşlar olumlu yaklaşımlarını korumuş, özellikle de turizm alanındaki ilişkileri geliştirmiştiler. Ben her sene tatil için Türkiye’yi seçen yüzlerle insan tanıyorum. İş bulmak için de Türkiye’ye giden vatandaşlarımızın sayısı da bir hayli çok… Ben, İstanbulda ‘düzenlenen Türk dilli ülkelerden gelmiş kadınların I. Zirve Toplantısına katıldığım zaman çok şaşırmıştım. Türklerin Özbekistan’a “ata yurt” demesi beni çok duygulandırmıştı.

Çok eskiye dayanan tarihi kökler, aynı dil, aynı dini inanç bizi bir birimize bağlıyor. Bence tüm bunlar iki tarafın da yararına olan işbirliğinin geliştirilmesi için büyük şanslar oluşturacak. 18 yıl aradan sonra Mirziyoyev’in Türkiye ziyareti bizler için çok önemli bir olay. Ekonomik, kültürel alanların yanı sıra, birçok alanda işbirliğiyle ilgili belgeler imzalanacaktır. Bu anlaşmalar iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimine katkıda bulunacak.

www.yenicag.info

3.1 K