ABD ve PKK’dan ordu hazırlığı

Suriye’nin dörtte birini işgal eden PYD/PKK, ABD’nin desteğiyle sözde ordu kurmaya hazırlanıyor.

ABD yönetimi, Suriye’nin doğusundaki Rakka ve Deyrizor operasyonlarında IŞİD’in büyük oranda yenilgiye uğratılmasına rağmen, PYD/PKK’ya desteğinin süreceğini açıklamıştı.

ABD DUYURMUŞTU

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel’in, 22 Aralık 2017’de, IŞİD’in canlanmasını önlemek için Suriye’de sınır muhafız birlikleri kuracaklarını duyurmasının ardından ilk adım geldi.

PKK’LILARIN EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI

AA’nın yerel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, ABD Savunma Bakanlığı, istihbarat teşkilatı CIA ve PYD/PKK’nın Kandil yapılanması tarafından Haseke’nin güneyindeki Sabahu’l Hayır kampı ile Halep’in doğusunda Fırat nehri üzerindeki Tişrin barajı yakınlarında 400 PKK’lıya verilen eğitim tamamlandı.

400 PKK’lı örgütün 2014’te kurduğu YAT adlı anti-terör birlikleri ile HAT ismi verilen özel harekat unsurlarına katıldı.

TEKNOLOJİ DESTEĞİ ARTIYOR

Nisan 2016’dan beri örgüte silah ve mühimmat veren ABD, teknoloji desteğini de artırıyor. CIA ve Pentagon, yeni oluşum için PYD/PKK’ya son teknoloji telsiz, dinleme istasyonu ve sinyal istihbarat ekipmanları transfer ediyor. Ekipmanların eğitimi yine ABD’li uzmanlar tarafından veriliyor. Yerel kaynaklar, örgüte bağlı YAT birimlerinin Türkiye sınırındaki sınır karakollarını dinleme faaliyetlerine başladığını iddia etti.

İSMİ ‘KUZEY ORDUSU’

Pentagon-CIA programlarıyla “sınır muhafızları” adı altında büyütülen yapıya PKK “Kuzey Ordusu” adını verdi. Bölgedeki kaynaklar, “kuzey” ifadesinin, sözde ordunun gelecekte Esed rejimi ile müzakere edilecek muhtemel bir özerk yönetimde korunabilmesi için özellikle seçildiğine dikkati çekiyor. Yeni oluşumun yüzde 70’inin PYD/PKK’lılardan oluşması bekleniyor.

ABD’nin örgüt içinde genişlettiği yeni gücün çekirdek unsurları uzun süredir ABD Özel Kuvvetleriyle çalışan ve orta operasyonlar yürüten ekipler. “Kuzey Ordusu” adı altında ortaya çıkacak yapının, denetimi zor küçük mobilize örgüt unsurlarını düzenli ordularla savaşa hazır hale getirecek şekilde örgütlemesi bekleniyor.

DÜZENLİ ORDU İÇİN BİR ADIM

Bu haliyle, “Kuzey Ordusu” örgüt için düzenli orduya geçiş yolunda atılan son adımı teşkil ediyor.

TÜRKİYE SINIRINDA KONUŞLANDILAR

Amerikalıların doğu Halep ve güney Haseke’de eğittiği “Kuzey Ordusu” gücü, ilk etapta örgütün işgal ettiği ancak rejim ile sınır hattında yer alan Aynularab (Kobani), Tel Ebyad, Resulayn ve Malikiye’de konuşlanacak. Halep’e bağlı bu noktalar, Türkiye sınırına bakmaları ile dikkati çekiyor. Pentagon, CIA ve Kandil kadrolarının ortaklaşa eğitti PKK’lılar, rejim kontrolündeki toprakları kullanarak ülkenin doğusundan Türkiye sınırındaki Afrin ilçesine de sevk edilebiliyor.

www.yenicag.info

459