AB’den ABD’ye ‘Kudüs’ uyarısı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Trump’ı uyardı.

Ajansların haberine göre AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ın ülkesinin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma fikrine karşı çıkarak, bunun Arap dünyasıyla gerginliğe yol açabileceği uyarısında bulundu.

AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını bir araya getiren AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısı düzenledi.

Trump’ın, Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma vaadine ilişkin soru üzerine Mogherini, “Tek taraflı eylemlerden, özellikle de dünyanın büyük kesiminde kamuoyu nezdinde ciddi sonuçlara yol açabilecek eylemlerden kaçınmak hepimiz için çok önemli” dedi.

‘DELEGASYONUMUZU KESİNLİKLE TAŞIMAYACAĞIZ’

ABD’nin büyükelçiliğini taşımasının özellikle Arap dünyası ve Asya ülkeleriyle sorunlara yol açabileceğini belirten Mogherini, böylesine bir kararın ne gibi sonuçları olabileceği konusunda ise açıklama yapmaktan kaçınarak, henüz resmi bir adım atılmadığına işaret etti.

BM Güvenlik Konseyi’nin 1980 yılında aldığı ve İsrail’deki büyükelçiliklerin Kudüs’te olmamasını öngören 478 numaralı karara bağlı olduklarını vurgulayan Mogherini, “Biz, kesinlikle Tel Aviv’de bulunan delegasyonumuzu taşımayacağız” diye konuştu.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

362