Albaydan Ohanyan’a cevap var

Ermenistan’ın eski Savunma Bakanı, görev süresi bittikten sonra siyasetle ilgilenen Seyran Ohanyan’ın barıştan söz etmesi düşman ülkedeki korkunun sergilenmesi olarak değerlendiriliyor.

Yeniçağ.Az‘ın haberine göre, politikacı olduktan sonra ilk kez geniş açıklama yapan Seyran Ohanyan Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışın sağlanmasının gerektiğini söyledi: “Ben Karabağ sorununun barış yolu ile çözülebileceğine inanıyorum. Biz Azerbaycan ile karşılıklı anlaşmaya varabiliriz ve bu doğrultuda çalışmalar yapmalıyız.”

Görüldüğü üzere, Savunma Bakanı olduğu dönemde Azerbaycan aleyhine ara sıra asılsız açıklamalarda bulunan, Ermenistan’ın “kudretini” abartarak anlatan Ohanyan şimdi de siyasete atılınca barışın önemini dile getiriyor. Peki, eski bakanın bu yaklaşımı neden kaynaklanıyor?

Azerbaycan ordusunun eski albayı (yedekte) Şair Ramaldanov bununla ilgili Yeniçağ.Az‘a şu sözleri söyledi: “Ohanyan’ın şimdi barıştan söz etmesi Ermenistan’daki korku psikolojisinin sergilenmesidir. Ohanyan’ın bu açıklamalarını ben de duydum. Açıkçası, bir zamanlar elinde silahla Azerbaycan topraklarının işgalinde yer almış bu kişinin şimdi barıştan söz etmesine şaşırmadım. Onun bu düşünceleri krizin giderek derinleştiği Ermenistan’ın şimdiki durumundan kaynaklanmaktadır. Yani işgalci ülkenin ekonomisi çöküyor, siyasi anlamda gerginlik mevcut ve en önemlisi yerel nüfus, Ermeni gençlerin Karabağ’da ölmesine sert biçimde itiraz ediyor, bunu kesinlikle istemiyor. Gerçekte onlar bu konuda yüksek sesle konuşmuyorlar, ancak çoğunluk bu düşüncede. Ohanyan da hem Azerbaycan’ın, hem Ermenistan’ın göz önünde olan durumunu değerlendirerek barıştan söz etmeye mecbur. Ancak onun beklediği barışın şartları nelerdir, bilemeyiz. Bizim tutumumuz şudur: Azerbaycan’ın işgal edilmiş toprakları kayıtsız şartsız tahliye edilmelidir. Ohanyan bu konuda düşündüğünü dile getirmiyor. Ancak Ohanyan bakan olduğu zaman – “Nisan savaşları” sırasında Azerbaycan’ın silah ve askeri potansiyelini bir kez daha görmüş oldu.

Azerbaycan’ın kendi askeri donanımını en modern silahlarla pekiştirmesinin ne demek olduğunu, ne için yapıldığını Ohanyan iyi biliyor. Kendisi, savaş kaçınılmaz olduğunda, Azerbaycan’ın karşısında duramayacaklarını da iyi biliyor. Bu bakımdan, onun barıştan söz etmesi hiç de şaşırtıcı değil.

Ancak, Ermenilerin sözlerine inanamayız. Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarını terk etmelidir. Aksi hâlde Azerbaycan ordusu gerekeni yapacaktır.”

yenicag.info

www.yenicag.info

473