Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, Grigoryan’ın iddialarını yalanladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, “Karabağ Ermenilerinin hukuk ve güvenlikleri ile ilgili uluslararası mekanizmaların oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldığı yalandır.” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan’ın, Washington’da Karabağ’da yaşayan Ermenilerin hak ve güvenliği ile ilgili uluslararası mekanizmaların oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldığı şeklinde iddialarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri tarafından yapılan görüşmelerin içeriğinin tek taraflı olarak tahrif edildiğini belirten Hacıyev, “13 Ekim’de Azerbaycan medyasına verdiğim röportajda Washington’da yapılan görüşmelerin içeriği hakkında detaylı bilgiler verildi. Washington’da Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşayan Ermenilerin hak ve güvenlikleriyle ilgili uluslararası mekanizmaların kurulması hakkında anlaşmaya varılmasına dair yapılan açıklamaların asılsız olduğunu bir kez daha belirtmek isterim. Müzakerelerde herhangi bir konunun ele alınması, o konuda anlaşmaya varıldığı anlamına gelmez. 27 Eylül’de Beyaz Saray’da ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan tarafından düzenlenen görüşmede, tarafımızdan Azerbaycan’ın Karabağ’da yaşayan Ermeni nüfusunun hukuk ve güvenliği meselesini hiçbir uluslararası ortakla müzakere etmeyeceğini bir kez daha ifade ettik.

Bu, Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası ve kanunları temelinde ülkemizin iç ve ulusal egemenlik meselesidir ve herhangi bir uluslararası mekanizmanın oluşturulması söz konusu değil. Azerbaycan, bu konuyu Ermenistan veya başka devlet ve teşkilatla görüşme niyetinde bile değil. Görüşmede, ABD temsilcisi tarafından da Azerbaycan’ın egemenliğine saygı duyduğu bir kez daha ifade edildi.

Prag ve Soçi’de yapılan açıklamalara aykırı olarak Ermeni yetkililerinin Azerbaycan’ın egemen topraklarına ilişkin bu gibi açıklamalar yapması Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine karşı saldırı olarak değerlendiriliyor.

Son zamanlarda Ermeni yetkililer tarafından yapılan bu ve diğer çelişkili açıklamalar ve ortaya atılan gereksiz yeni unsurlar, Ermenistan tarafının kasıtlı olarak barış anlaşmasına ilişkin müzakereleri bozma ve sadece müzakere taklidi yaratma niyetini gösteriyor. Ermenistan tarafına böyle yıkıcı politikadan vazgeçmesini, bölgede kalıcı barış ve güvenliğin sağlanması için siyasi irade göstererek barış müzakereleri ile ilgili görüşmelerde ciddi şekilde katılmayı tavsiye ediyoruz.” dedi.

www.yenicag.info

564