Azerbaycan ve Kırgızistan Meclis başkanları Bakü`de bir araya geldi

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi’nin (TÜRKPA) 9. Genel Kurul toplantısına katılmak üzere gittiği Bakü’de Azerbaycan Milli Meclis Geçici Başkanı Oktay Asadov ile bir araya geldi.

Meclis basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, taraflar, görüşmede, siyasi, ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerin mevcut durumunu ve parlamentolar arası ilişkileri güçlendirme konularını ele aldı.

Görüşmede, Kırgızistan’ın kardeş Azerbaycan ile tüm alanlarda işbirliği geliştirme isteğinde olduğunu dile getiren Cumabekov, “İki halkımız kardeşlik ve uzun süreli dostluk ile birleşiyor. Bu nedenle, biz parlamenterler olarak Kırgızistan ile Azerbaycan arasındaki ikili ortaklığı genişletmek için elimizden geleni yapmalıyız.” şeklinde konuştu.

Ekonomik işbirliği geliştirme olanakları hakkında konuşan Meclis Başkanı, “Şimdi doğrudan uçuşların açılması ve ortak yatırım projelerinin uygulanması konuları önem taşıyor. Özellikle yatırımcılar için elverişli koşullar yaratarak etkin bir dış ekonomik işbirliği arayan Kırgızistan, Azerbaycan yatırımlarıyla ilgileniyor.” dedi.

Ayrıca, bu günlerde Bakü’de düzenlenen TÜRKPA 9. Genel Kurul toplantısının verimli sonuçları umidini dile getiren Cumabekov, yakında gerçekleşecek olan parlamento seçimlerine başarılar diledi.

Diğer yandan, bunun gibi görüşmelerin ülkeler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yardımcı olacağını belirten Oktay Asadov, “İkili ilişkileri daha da ilerletmek için, parlamentolar arası ortaklık çerçevesinde, yasal ve yasal ticaretin sadece ticaret ve ekonomik işbirliği alanında değil, diğer alanlarda da uyumlaştırılması gerekmektedir.” diye konuştu.

Toplantıda taraflar ayrıca, TÜRKPA dahil olmak üzere çeşitli uluslararası organizasyonlar çerçevesinde işbirliğini güçlendirme ihtiyacı konusunda görüş alışverişinde bulundu.

www.yenicag.info

522