"Bizim Rusya ve Belarus Birlik Devleti`ne katılmak gibi bir planımız yok" - Cumhurbaşkanı Tokayev

Cumhurbaşkanı Tokayev, “Bizim Rusya ve Belarus Birlik Devleti`ne katılmak gibi bir planımız yoktur.” dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi muhabirinin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Tokayev, ülkede Latin alfabesine geçiş, Kazakistan`ın Rusya ve Belarus Birlik Devleti`ne katılması olasılığı, Kazakistan`da ikili iktidar olması iddiaları gibi konulara aydınlık getirdi.

“Kazakistan, Rusya ve Belarus ile ikili olarak aktif şekilde işbirliği içerisinde” diyen Tokayev, gazetecinin, “Kazakistan, Rusya ve Belarus Birlik Devleti`ne katılabilir mi?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bizim Rusya ve Belarus Birlik Devleti`ne katılmak gibi bir planımız yoktur. Bizim önceliğimiz, Avrasya Ekonomik Birliği, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü ve Bağımsız Devletler Topluluğu kuruluşları çerçevesinde entegrasyonun daha da geliştirilmesidir. AEB`nin potansiyelinin güçlendirilmesi bizim için büyük ilgi alanıdır. Bu yöndeki çalışma istikrarlı bir şekilde ilerliyor. 2025 yılına kadar ortak enerji ve finans piyasaları oluşturulacak.”

Tokayev, Elbaşı Nazarbayev`in, istifasından sonra siyaset sahnesinden çekilmemesini, “Kazakistan`da ikili iktidar var” gibi değerlendirenlerin yanlış düşündüğünü ve Elbaşı`nın siyasi mirasının korunmasının önemli olduğunu söyledi:

“İlk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, modern Kazakistan`ın kurucusu olan tarihi bir şahsiyettir. Yakında (6 Temmuz`da) onun 80. yaşını kutlayacağız. Onun tarihi ve siyasi kimliğini korumak bizim için Cumhuriyet açısından önemlidir. Kazakistan`da ikili iktidar yoktur. Bunu Nursultan Abışeviç`in kendisi de tekrar tekrar söylemiştir ve her zaman insanları mevcut Cumhurbaşkanının etrafında birleşmeğe çağırıyor.”

Tokayev, ülkede Latin alfabesine geçiş süreci hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

“Bu süreç, kurucu Cumhurbaşkanımız Nazarbayev tarafından başlatıldı. O, defalarca ülkede Latin alfabesine geçişin Rus dilinin konumuna bir etkisi olmayacağını belirtmiştir. Alfabenin değiştirilmesi, Kazak dilini etkileyecektir. Ana bilgi kaynakları Latin alfabesi ile olduğundan çocuklarınmız da yeni gerçekliklere uymak zorundadır. Kazak alfabesinin modernizasyonu Kazak dilinin iletişim yeteneklerini genişletecektir. Bu süreçte acele etmemeniz gerekir”.

Agil Bekir

www.yenicag.info

307