Cumhurbaşkanı Erdoğan: İmar Barışı'yla 1 milyon 700 bin vatandaşımızın sorununu çözdük

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İmar Barışı’yla, İstanbul genelinde 1 milyon 700 bin vatandaşımızın sorununu çözdük.”dedi.

Son seçimden bir gün önce 23 Haziran’da Esenyurtlularla bir araya geldiğini, vatandaşlardan 24 Haziran’da iradesine, demokrasiye sahip çıkmasını istediğini ifade eden Edoğan, Eseryurtluların kendilerini mahcup etmediğini, 24 Haziran’da kendisini, AK Partiyi ve Cumhur İttifakı’nı Esenyurt’un yine bağrına bastığını dile getirdi.

Kendilerine inanan ve güvenenlere teşekkür eden Erdoğan, “İnşallah bundan sonra da sizin için İstanbul için ülkemizin ve milletimizin refahı için çalışmaya devam edeceğiz. Ne büyükşehir belediyesini CHP zihniyetinden kurtardığımız o 1994’ten ne de ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz 2002’den bu yana sizlere mahcup olmadık. 17 senedir bütün Türkiye’ye azimle hizmet götürüyoruz. 25 yıldır İstanbul’a onurla, gururla hizmet ediyoruz. 40 yıldır milletimize hizmetkar olmanın şerefini yaşıyoruz. Kardeşlerim siz yetki verdiğiniz, Rabb’im de ömür verdiği sürece inşallah bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Türkiye’yi 2023 hedefleriyle buluşturmadan, 2053 ve 2071 vizyonumuzun temellerini sağlam bir şekilde atmadan bize durmak, dinlenmek yok.” diye konuştu.

Erdoğan, bunun için Esenyurt’un bir kez daha desteğini, vatandaşlardan “31 Mart’ta tekrar durmak yok, devam inşallah.” demelerini beklediğini söyledi.

“Yıldırım’ı Türkiye tanıyor”
İstanbul’un ihmale gelmeyeceğini söyleyerek, Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı görevinde bulunan Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiklerini anımsatan Erdoğan, Yıldırım’ı sadece Esenyurt ve İstanbul’un tanımadığını, son 17 yılda ülkeye kazandırdığı eserlerle Türkiye’nin tanıdığını vurguladı.

Ulaştırma Bakanlığı döneminde bizzat emek verdiği devasa yatırımlarla, tüneller, köprüler, hava limanlarıyla, yollar, otobanlar, hızlı tren hatlarıyla 82 milyonun her bir ferdinin Binali Yıldırım’ı çok yakından bildiğini ifade eden Erdoğan, Yıldırım’ın elde ettiği birikim ve tecrübeyi 31 Mart’tan itibaren İstanbul’a taşıyacağını dile getirdi.

Önümüzdeki dönemde projeleriyle kenti daha da güzelleştirecek olan Yıldırım’ın şehri daha çok kalkındıracağını belirten Erdoğan, Cumhurbaşkanlığında kendisi ve İstanbul’da da Yıldırım’ın, Esenyurt’ta da 26. dönem milletvekillerinden tecrübeli ve gayretli Azmi Ekinci’nin görevlendirildiğini anlattı.

Siyasette kendisiyle beraber yürüyen Ekinci’yle birlikte Esenyurt’ta her türlü gayretin, aşkın ve heyecanın görüleceğini ifade eden Erdoğan, kendisinin, Binali Yıldırım’ın ve Azmi Ekinci’nin projeleriyle el ele vererek ilçenin kalkınma yolculuğunu sürdüreceklerini anlattı.

31 Mart için söz almak istediğini belirten Erdoğan’ın, “Esenyurt 31 Mart’ta tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi, gönül işi diyor muyuz? Esenyurt 31 Mart’ta gönül belediyeciliğine evet diyor muyuz? Esenyurt 31 Mart’ta tercihimizi hizmet siyasetinden yana kullanıyor muyuz? Esenyurt büyükşehirde Binali Yıldırım Bey, ilçemizde Azmi Ekinci kardeşimize sahip çıkıyor muyuz?” sözlerine, kalabalık “Evet” yanıtını verdi.

Erdoğan, 31 Mart seçimlerinin millet ve demokrasi için hayırlara, Esenyurt için de barışa ve huzura vesile olmasın dileyerek, şöyle devam etti:

“Biz milletimize olan sevgimizi sadece lafta bırakmıyoruz. Aynı zamanda yatırımlarımızla, eserlerimizle, hizmetlerimizle de ispat ediyoruz. Hiçbir ilçemiz geri kalmasın, hiçbir vatandaşımız kendini dışlanmış, ötelenmiş hissetmesin diye gece gündüz gayret ediyoruz. Allah’a hamdolsun. 81 vilayetimizin, 922 ilçemizin her birinde eserimiz var. Eserimizin olmadığı ilçe yok. Her bir mahallemizde, her bir köyümüzde yaptığımız hizmetler var. Özellikle Türkiye’nin kalbi, umudu, adeta nüvesi olan İstanbul’umuza çok büyük yatırımlar yaptık. CHP’li beceriksiz, kifayetsiz, vizyonsuz belediye başkanlarının elinde her gün geriye giden bu şehri hak ettiği hizmetlerle biz buluşturduk. CHP demek, ne demek? Çöp, çukur, çamur. Ona şimdi bir dördüncüsünü ilave ediyorum. Çarpık yapılaşma. Bunlardan devraldık. Geldiğimizde çöp dağları var mıydı İstanbul’da? Vardı. Anında temizledik mi? Geldiğimizde hava kirliliği var mıydı? Süratle hava kirliliğini yok ettik mi? Geldiğimizde İstanbul susuz muydu? Bir yıl içinde İstanbul’umuzu suya kavuşturduk mu? Çarpık yapılaşma var mıydı? İşte şimdi yeni dönem. Bu dördün zaten üçü yoktu, ama çarpık yapılaşmayı da az önce Çevre ve Şehircilik Bakanım da konuştu, atacağımız adımlarla onu da düzene sokacağız.”

“3Ç ve 3Y’den 1994’te İstanbul’u kurtardık”
Yolsuzlukla, yoksullukla, yasaklarla boğuşan İstanbul’u CHP’den kurtardıklarını ifade eden Erdoğan, “Buna da 3Y diyoruz. Demek ki 3Ç ve 3Y’den 1994’te İstanbul’u kurtardık. Eğitimde evlatlarımız bizim gibi 60-70 kişilik sınıflara mahkum olmasınlar diye şehrimize 35 bin 688 adet yeni derslik kazandırdık. Böylece İstanbul’daki derslik başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 56’dan 30’a, ortaöğretimde ise 37’den 23’e indirdik. İlçelerimizin her birini akıllı tahtasıyla, bilgisayarıyla, kütüphanesiyle, her türlü teknolojik altyapının olduğu okullarla, liselerle, meslek liseleriyle donattık.” diye konuştu.

Erdoğan, 1994 öncesinde sağlıkta İstanbul’un halinin içler acısı olduğunu, tedavi ücretini ödeyemediği için hastanelerde rehin kalan, ölülerini bile hastanelerden alamayan insanlar olduğunu anımsattı.

Tanzim satışlara değinen Erdoğan, şunları söyledi:

“Bay Kemal, bizimki seninki gibi hastanelerdeki dertlilerin kuyruğu değil, yokluk kuyruğu değil, bizimki varlık kuyruğu, varlık. Benim vatandaşıma biz ucuza nasıl ürün veririz, bunun adımını attık. Yarı yarıya fiyatlar düştü mü? Düştü. 31 Mart’a kadar bu iş düzene girdi girdi, girmedi yeni planlamamız var. O adımları atacağız. O adımları atmak suretiyle benim vatandaşım artık mahallesine kadar ulaşacak bu gıda ürünlerini temin edecek. Gerekirse daha da fazla bu yelpazeyi genişleteceğiz. Ya yola gelecekler ya yola gelecekler. Bunun başka izahı yok. Çünkü benim vatandaşımı biz aracılara, tefecilere sömürtmeyeceğiz, fırsatçılara sömürtmeyeceğiz. Devlet ne için var? Vatandaşın huzuru için, vatandaşına ucuz ve kaliteli ürün için var. Biz de bunu yapıyoruz ve bunu da yapacağız.”

“İmar barışıyla İstanbul’da 1 milyon 700 bin vatandaşımızın sorununu çözdük”
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, son 17 yılda sağlıkta İstanbul’a 10 bin yatak kapasiteli 56’sı hastaneden oluşan 133 sağlık tesisinin kazandırıldığını kaydederek, “Önümüzdeki yıl hizmete sunacağımız 2 bin 682 yataklı Başakşehir İkitelli Şehir Hastanemizin inşaatı hızla devam ediyor. Buraya da aynı zamanda hizmet verecek. 250 yataklı Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesinin de içinde bulunduğu 4 bin 907 yatak kapasitesine sahip 10 adet hastanenin inşaatı sürüyor. 500 yataklı Esenyurt Devlet Hastanesinin arsa tahsis çalışmaları da aynı şekilde süratle ilerliyor. Esenyurt Engelliler ve Otizm Eğitim Uygulama Merkezini açtık.” diye konuştu.

Esenyurt Kıraç Su Deposu’nun inşasıyla bölgedeki sıkıntının giderildiğini belirten Erdoğan, “İlçe genelinde 887 bin metre doğal gaz hattı döşedik. İlçemizdeki 5 okulumuza kapalı spor salonu kazandırdık. Esenyurt’a 16 okul, 8 kreş, 7 cami, 7 Kur’an kursu, 9 sosyal tesis, 9 sağlık tesisi, 3 spor tesisi inşa ettik. 2 termal tesisi, muhtarlık binalarını, kapalı pazar yerlerini, otoparkları, parkları inşa ederek Esenyurtlu kardeşlerimizin istifadesine sunduk. Kavşak ve cadde düzenlemelerini yaptık. Kıraç İtfaiye İstasyonu’nu yeniledik. Geçen sene yürürlüğe koyduğumuz imar barışıyla İstanbul genelinde 1 milyon 700 bin vatandaşımızın sorununu çözdük.” dedi.

Erdoğan, ulaşımda Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü’nün devreye alındığını hatırlatarak, şu bilgileri paylaştı:

“İstanbul’un Ankara, Eskişehir, Konya, Bilecik, Kocaeli ve Sakarya ile olan bağlantılarını yüksek hızlı trenle sağladık. İnşası devam eden hızlı tren hatlarıyla İstanbul’u, ülkemizin dört bir noktasına bağlayacağız. Yine İstanbul’a 475 kilometre uzunluğunda bölünmüş yol yaptık. Büyükçekmece Çatalca ile Yassıören ayrımı, Subaşı Çatalca bölünmüş yollarındaki çalışmaları bu yıl tamamlıyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu’nun ve Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu’nun İstanbul’a yakın kesimlerinin inşası devam ediyor. Dünyada örneği olmayan bir projenin, üç katlı Büyük İstanbul Tüneli projemizin etüt çalışmalarına başladık. Proje içindeki raylı sistemlerden saatte 75 bin yolcu taşınacak. Kara yolundan ise günde 120 bin araç geçebilecek. Bu yıl etüt projesini tamamlayıp yap-işlet-devret modeliyle ihalesini yapacağız. İstanbul’un otopark kapasitesini yüzde bin 67 artırdık. 25 yılda 42 bin araç kapasiteli otopark yaptık. 2023’e kadar 123 bin araç kapasiteli otoparkı hizmete almayı planlıyoruz. 1994 öncesi sadece 34 kilometre olan raylı sistemi yeni metro hatlarıyla 170 kilometreye çıkardık. Halen toplamda 288 kilometre uzunluğundaki metro hatlarının yapımı devam ediyor. Hedefimiz 190 kilometreyi bulan tüneller ve bin 100 kilometrelik metro hatlarıyla İstanbul’u dünyanın en yaygın ulaşım ağıyla donatmaktır. Yatırım tutarı 3 katrilyon lira olan 18,5 kilometrelik Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı’nın inşaatına devam ediyoruz. Beylikdüzü-Esenyurt-Avcılar-Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı ile Esenyurt ilçesine hizmet veriyoruz.”

İstanbul’un yeşil alanlarının 1994’ten bu yana 6 kat artırıldığını kaydeden Erdoğan, “Spor tesislerinde 1994 öncesi sadece 4 spor salonu bulunan İstanbul’a 25 yılda 47 spor salonu kazandırdık. İçme suyunda Melen Projesinin birinci aşamasıyla İstanbul’a yıllık 268 milyon metreküp su temini sağladık. Projenin 145 kilometre uzunluğundaki ikinci aşamasıyla da İstanbul’u yıllık 307 milyon metreküp ilave su kaynağına kavuşturduk. Vahşi çöp depolama alanlarında çöplükler patlağı için İnsanların can verdiği bu şehri modern çöp depolama alanlarıyla tanıştırdık.” diye konuştu.

“CHP hala eski CHP”
Erdoğan, İstanbul’un bugün 18 atık yönetim tesisiyle modern, temiz ve sağlıklı bir metropole dönüştüğünü söyledi.

Günde 19 bin ton çöpün bertaraf edildiğini anımsatan Erdoğan, “Hatta çöpten elektrik üretiyoruz. Bir zamanlar çöplerin bile toplanmadığı İstanbul’da bugün çöp gazından elektrik üreten 3 tesis var. Avrupa’nın en büyük tesislerinden biri olacak Kemerburgaz Katı Atık Yakma Enerji üretim tesisinin yapımına başladık. Bir yılda 300 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını bu yoldan karşılıyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan, AK Parti’nin bu hizmetleri yaptığı süreçte CHP’nin hala eski CHP olduğunu dile getirdi. Teknolojinin ilerlediğini, Türkiye’nin ilerlediğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

“CHP, hep yerinde sayıyor. 1994 senesinden bu yana bir milim mesafe alamadılar. Tam 25 yıldır. Kendilerini hiç geliştiremediler. ‘Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur.’ Bunların hali bu. 25 senede millete hizmet yönünden faydalı tek bir adım dahi atamadılar. Çeyrek asır önce ne iseler, nerede iseler, 25 yıl önce belediyecilikte hangi seviyedeyseler 2019’da da aynı yerdeler. Aynı seviyedeler. O gün yönetimleri altında bulunan ilçeler, hangi sorunlarla cebelleşiyorsa bugün de yönettikleri il ve ilçeleri aynı sıkıntılara duçar ediyorlar. İşte Beylikdüzü. Oranın başkanı şimdi İstanbul’a büyükşehir belediye başkanı adayı oldu. Çöplükten geçilmiyor. Oradaki vatandaşlar televizyonda görüntüler ortada. İzmir, körfez aynı. Bizde hani Haliç vardı ya bir zamanlar. Haliç’in o eski hali neyse şimdi de İzmir Körfezi’nin hali o. Biz Haliç’i ne hale getirdik, Sütlüce’deki o malum, o hayvan kesim merkezini ne hale getirdik. Orası oldu kongre merkezi. Çıkmış geçen gün hava atıyor. CHP’nin büyükşehir adayı. Ne diyor? ‘AK Partili belediyelerde kültür merkezi yok.’ diyor. Sevsinler seni. Bizim belediyelerimizin hepsinde kültür merkezi var. Kreşler var. Siz aday tanıtımınızı gittiniz Haliç Kongre Merkezi’nde yaptınız. Oranın sahibi, orayı inşa eden kim? Temelini bu garip attı. Ondan sonra bugünkü hale geldi.”

Erdoğan, beceriksizlik ve iş bilmezliğin CHP’nin karakteri olduğunu anlatarak, Şişli gibi ilçelerde bile çöplerin toplanamadığını, personelin maaşlarının ödenemediğini söyledi.

1994’ten beri İstanbullu’ya unutulan sahnelerin 2019’da CHP tarafından halka yeniden hatırlandığına vurgu yapan Erdoğan, CHP’nin gündeminin farklı olduğunu kaydetti.

HDP’lilerin CHP listelerinde yer alması
Erdoğan, CHP’nin gündeminin eşe, dosta, ahbaba, koltuk bulma olduğunu dile getirerek, “Bölücü örgüte müzahir şahısları marjinalleri, sapkınları… Şimdi onları, HDP’lileri belediye meclisi listelerine sokmuşlar. Şimdi burada da var. Buranın listesinde yine bu terör örgütünün desteklediği kişiler var. Onun için aman ha… Bunlara vereceğiniz oylara dikkat edin. Beylerin bu noktada liste kavgasından, çöpleri toplamaya vakitleri kalmıyor. Beylerin parti içi mücadeleden vatandaşa hizmet edecek zamanları olmuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kayyum öncesi HDP belediyelerine ve CHP’nin yönettiği İzmir Büyükşehir Belediyesine ilişkin görüntüleri ekrandan vatandaşlara izletti.

CHP ve HDP’nin belediyecilik anlayışlarını eleştiren Erdoğan, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı’ya yapılan hizmetleri anlattı.

Erdoğan, HDP’lilerin millete ihanet ettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Yattılar kalktılar, ‘Biz Kürtlerin temsilcisiyiz.’ dediler. Değilsiniz. Kürt kardeşlerimizin de haklarını bu ülkede biz savunduk. Çünkü biz Kürt, Türk, Arap vesaire ayrımı yapmadık. Yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevdik. Evlerin altından açılan tünelleri gördük. Dayanamazdık. Yılmadan usanmadan oraları da ayağa kaldırdık. Bütün o binalar, şimdi bambaşka şehirler haline geldi. Bunların memlekete hizmet gibi bir dertleri yok. Cudi’ye, Gabar’a, Tendürek’e, Kandil’e girdik. İnlerine girdik inlerine. Çünkü bu ülkeyi teröre kurban edemezdik. Bu ülkeyi böldüremezdik. Ülkemizi bölmeye gayret ettiler. Ona müsaade edemezdik.”

“Kuzey Irak’ta Kürdistan bölgesi var. Defol oraya git”
Meydandaki ekrandan HDP’nin eş başkanları ve milletvekillerinin PKK’ya övgü sözlerini izlettiren Erdoğan, “Bak ne diyor. ‘Kürdistan’da kazanacağız. Batı’da da AK Parti ve MHP’ye kaybettireceğiz.’ Şimdi soruyorum, Esenyurt’tan tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Türkiye’de Kürdistan diye bir bölge var mı? Türkiye’de Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerimiz var mı? Karadeniz’imiz var mı? Akdeniz, İç Anadolu, Ege, Marmara var mı? Bu adam var ya Kürt bile değil. Ama çok seviyorsan Kuzey Irak’ta Kürdistan bölgesi var. Defol oraya git. Ama bu ülkeyi bölme gayreti içerisine girme. Biz, Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Abaza’sıyla, Roman’ı ve Boşnak’ıyla velhasıl… Bu milleti yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü anlayışıyla seviyoruz. Bizde ayrım yok. Rabb’im bizleri kavimler halinde yarattı. Biz kavmin bir kavme üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece ve sadece ittika iledir. Kim Allah’a daha yakınsa o üstündür. Bunu böyle biliniz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkese aynı mesafede olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ben Kürt kardeşime, Türk kardeşime, Laz’a, Boşnak’a, Çerkez’e, hepsine aynı şeyi söylüyorum. Hepsine aynı mesafedeyim. Bu ülkede, 780 bin kilometrekarede, Güneydoğu’ya Doğu’ya eğer hizmet gittiyse bizimle gitti. Bizden önce böyle bir şey olmadı. Altyapısıyla üstyapısıyla her şeyi biz götürdük, yine götüreceğiz. Daha iyi olacak. Şu anda ben Esenyurt’ta bu konuşmamı yaparken özellikle sizleri Allah için sevdiğimi de söylemek istiyorum. Ve böyle gayret edeceğiz. İstanbul’umuzu tekrar o eski kötü, eski zor günlerine döndürmelerine müsaade etmeyeceğiz. Ve CHP zihniyetinin İstanbulluyu tekrar çöpe, çamura, çukura, çarpık yapılaşmaya mahkum etmesine asla göz yummayacağız. Bunun için 31 Mart’a kadar daha çok çalışacağız. 31 Mart’a kadar tempoyu daha da arttıracağız. 31 Mart günü muhakkak sandıkları gideceğiz, ‘gitmemezlik’ yapmayacağız. Bizi bölmek isteyenlere, bizi teröre ve kardeş kavgasına mahkum etmek isteyenlere izin vermeyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Esenyurt mitinginde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenoacak da eşlik etti.

Erdoğan konuşmasının ardından AK Parti Esenyurt İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

www.yenicag.info

860