Hamaney’den Trump’a ırkçılık uyarısı

ABD’nin Charlottesville kentinde yaşanan ırkçı saldırı sonrası İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’den ABD Başkanı Donald Trump’a bir hatırlatma geldi. Hamaney, mesajında “Eğer ABD güçlü bir ülkeyse, başka ülkelerin işine karışmak yerine, beyazların üstünlüğünü savunanlarla mücadele edip kendi ülkesini yönetse daha iyi olur” dedi.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Twitter’dan yaptığı paylaşımda ABD’de yaşanan ırkçı saldırı ve gösterilerle ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump’ı uyardı.

Hamaney, kucağında siyah bir çocukla çekilmiş fotoğrafı ile birlikte paylaştığı mesajında “Eğer ABD güçlü bir ülkeyse, başka ülkelerin işine karışmak yerine, beyazların üstünlüğünü savunanlarla mücadele edip kendi ülkesini yönetse daha iyi olur” ifadelerini kullandı.

Hamaney, tweet’inde Charlottesville etiketi kullanmayı da ihmal etmedi.
​ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville kentinde Konfederasyon generalinin heykelinin kaldırılması planına karşı çıkan ırkçı gruplar ‘Sağı Birleştir’ adlı bir eylem organize etmiş, ırkçılık karşıtlarının da karşı eylem yapması sonucu kentte iki grup arasında çatışma yaşanmıştı.

20 yaşındaki ırkçı bir saldırganın karşıt grubun içine otomobiliyle dalması sonucu bir kadın hayatını kaybetmiş, 19 kişi de yaralanmıştı.

Trump’ın yaptığı ilk açıklamada ırkçı gruplardan isim olarak bahsetmeyip iki tarafı da kınaması tepki çekmişti.

Trump saldırıyla ilgili ikinci açıklamasında neo-Naziler ve Ku Klux Klan üyelerinin ismini zikretse de salı günü Trump Tower’daki basın toplantısında saldırının beyazların üstünlüğünü savunan bir kişi tarafından yapılmasına karşın iki tarafı da suçlamayı sürdürmüştü.

Dün İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Dini Özgürlükler Raporu’nda İran’a yapılan eleştirilere tepki göstererek “ABD’li siyasiler arasında dini ve ırksal ayrımcılığın, İslamofobinin ve yabancı düşmanlığının yaygın ve olağan bir fenomen olduğu açık” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: sputnik

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.1 K