Kazakistan`da Türk Konseyi Ekonomi Çalışma Grubu 11. Toplantısı düzenlendi

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Ekonomi Çalışma Grubu 11. Toplantısında, Ortak Türk Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üye devletlerde Türk Ticaret Evleri’nin oluşturulması konusunda mutabakat sağlandı.

Astana Finans Günleri etkinliği çerçevesinde Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya Türk Konseyi üyesi ülkeler Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan ve Azerbaycan’ın ekonomi bakanlıkları yetkilileri katıldı.

Toplantının gündemini, Türk Konseyi üye devletleri arasında imzalanan ekonomik iş birliği alanındaki mutabakat zabıtlarının takibi, Türk Yatırım Fonu’nun kurulmasına ilişkin anlaşma taslağı ve statüsü müzakereleri, yeni kurulan Ortak Türk Ticaret ve Sanayi Odası’yla ilgili konular, Türk Ticaret Evleri’nin kurulması, bu yıl eylülde Taşkent’te bir yatırım forumu ve ekim ayında da Bakü’de bir iş forumu düzenlenmesi, Türk Konseyi devletlerinin yatırım ortamı ve uluslararası ticaret tamamlayıcılıkları üzerine araştırma raporu ve Türk Ticaret Portalı’nın içeriği ve diğer konular oluşturdu.

www.yenicag.info

132