Kırgızistan`da açık hava sanat sergisi düzenlenecek

 Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Baltik Devletleri ve Gürcistan’ın Güzel Sanatları Bölüm öğrencileri Kırgızistan’da toplanıyor.

Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan’da açık hava sanat sergisi düzenlenecek.

Yurt dışından gelecek ressam öğrenciler, 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında ülkede gezi turları yapacak, ülkenin kültürü hakkında bilgi alacak ve turizm merkezi Issık Göl’de çalışmalarına devam edecek.

BDT Devletlerarası İnsani İşbirliği Fonu’na maddi desteğiyle Yaratıcı Girişimler için Topluluk Vakfı ve Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen etkinliğin amacı, BDT ülkelerinin sanatsal aydınlarının daha fazla iş birliği için yaklaşımlar aramak, yaratıcı ve kişisel temasları güçlendirmek, hoşgörüyü teşvik etmek ve gençleri kültürlerarası diyalog sürecine dahil etmektir.

Proje, yalnızca kültürlerarası ilişkilerin değil, Kırgızistan’daki turizmin gelişmesine de katkıda bulunuyor.

Projenin yazarı, Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı Kültür, Sanat ve Mesleki Eğitimi Dairesi Başkanı Damira Alışbayeva’nn başkanlığında her yıl genç ressamların yıllık göçebe açık hava sanat sergisi düzenleniyor. “Kırgızistan’daki BDT ve Baltık Ülkelerinin Sanat Üniversiteleri Öğrencileri İçin Master Sınıfları” projesi BDT ülkelerinin İnsani İşbirliği Fonu için Devletlerarası Fonu destekledi.

Projenin uygulanması sırasında 200’den fazla öğrenci yer aldı ve yaklaşık 900 eser oluşturuldu, Kırgızistan manzaralarının sergilendiği üç büyük sergi düzenlendi. Mevcut ana sınıf bu geleneği sürdürecek ve BDT ülkelerinin yeni ressamlarının çalışmalarının bir sergisiyle sona erecek. Bu yıl, projeye Manas ülkesine ilk kez giren Estonyalı genç sanatçılar katıldı. Ustalık sınıflarında hüküm süren yaratıcı atmosfere girecekler.

www.yenicag.info

746