Krgızistan ve Tacikistan arasında sınırdaki durumla ilgili görüşme

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki sınırdaki duruma ilişkin görüşmelerin verimli geçtiği bildirildi.

Kırgızistan Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Yardımcısı Ceniş Razakov ile Tacikistan Başbakan Yardımcısı Azim İbrohim’in iki ülkenin vatandaşları arasında 22 Temmuz’da meydana gelen anlaşmazlıklar sonucu durumu görüşmek üzere bir araya geldiği belirtildi.

Müzakerelerin iyi komşuluk, karşılıklı anlayış ve işbirliği ruhu ortramında yapıldığı aktarılan açıklamada, tarafların Batken-İsfana, İsfara-Voruh karayollarının açılması konusunda alaşmaya vardığı ifade edildi.

Razakov’un Tacik mevkidaşı ile düzenlediği ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tacikistan ile sınır bölgesindeki durumu çözmek için verimli görüşmeler yaptık. Durumu istikrara kavuşturmak ve yerdeki gerginlikleri gidermek için taraflar, Batken-Isfana ve Isfara-Voruh otoyollarının açılması konusunda anlaşmaya vardılar. Bu sabah yollar açıldı. Aynı zamanda, yerel halk arasında yasadışı eylemlerin önlenmesi için açıklayıcı çalışmalar yapıldı. Batken ve Sogdiy bölgelerinin İçişleri Müdürlüğü personelinin ek ortak devriyeleri görüntülenir. Ayrıca, sınır bölgesindeki yerleşim yerlerinin devriyeleri yoğunlaştırılmıştır.”

İlgili hizmetlerin normal şekilde çalıştığı, tarafların müzakere etmeye ve durumla ilgili veri alışverişine devam ettiği öğrenildi.

www.yenicag.info

123