Lavrov ve Çavuşoğlu`ndan ortak basın toplantısı

Antalya’da bir araya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov görüşmeleri sonrasında basın toplantısı düzenledi.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’nde işgalci İsrail’in egemenliğini kabul eden kararı sorulunca şu ifadeleri kullandı: “Bunun (ABD’nin) davranışlarında sınırsız ve pervasız bir biçimde özgür olduğuna inanmasının bir göstergesi olduğunu hissediyorum. ABD bu keyfiliğini tehditler, ültimatomlar ve yaptırımlarla birleştirerek bu araçları uluslararası sahada kullanıyor. Buna tanık olmak çok üzücü.”

Rus Dışişleri Bakanı ayrıca, Çavuşoğlu ile Antalya’daki görüşmelerinde, Suriye’nin yeni anayasasını hazırlayacak komisyonun oluşturulması sürecini hızlandırma konusunda anlaştıklarını söyledi.

“Bu anayasa komisyonunun oluşturulması Batılı meslektaşlarımızın dillerinden düşürmediği Cenevre süresinin sonunda başlatılmasına yardımcı olacağına inanıyoruz” diyen Lavrov, “Kim engellemeye çalışmış olursa olsun şu anda Astana süreci hala Suriye sorununun çözülmesi için etkili olan tek mekanizma” vurgusunu yaptı.

Lavrov Suriye’nin kuzeydoğu ve Fırat Nehri’nin doğusundaki duruma ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi: “Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu, şüphesiz ki Türk dostlarımızla dışişleri bakanlıkları, savunma bakanlıkları ve istihbarat teşkilatları aracılığıyla sürekli konuşuyoruz. Bu sorun hakkında aynı yaklaşıma sahibiz. Bu duruma, Suriye’nin egemenliği ile toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, Türkiye’nin güvenlik çıkarlarını tamamen hesaba katarak bir çözüm bulunmalı.”

Bunların yanı sıra Lavrov, Türk mevkidaşı ile görüşmelerinde, iki ülke arasında yapılan askeri teknik işbirliğini olumlu değerlendirdiklerini kaydetti.

Lavrov, Çavuşoğlu ile görüşmelerinde ülkeleri arasındaki vize uygulamalarını da ele aldıklarını belirtti: “Vize rejiminin daha da serbestleştirilmesi konusunda yapılabilecekleri ele aldık. Hizmet ve hususi pasaport sahibi olan Türkiye vatandaşları için, ayrıca uluslararası taşımacılık yapan TIR şoförleri için Rusya’ya girişlerinde vize serbestisi uygulanması konusunu yakın zamanda çözeceğiz.”

www.yenicag.info

1 K