Macron, Cumhurbaşkanı Aliyev’i aradı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Görüşmede, bölgedeki durum, Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarının açılması konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde Ermenistan ve desteklediği sözde rejim tarafından Ağdam-Hankendi yolunun kullanılması için bilinçli olarak yapay engeller oluşturulduğunu ve bundan siyasi manipülasyon amacıyla kullanıldığını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Ermenistan ve sözde rejimin, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin arabuluculuğuyla yüklerin Ağdam-Hankendi yolu üzerinden taşınması konusunda varılan ilk anlaşmadan vazgeçtiğini, aynı zamanda Ermenistan yönetiminin insani amaçlı olduğunu öne sürdüğü yardımları Azerbaycan tarafıyla anlaşmaya varmadan devlet sınırı yönünde getirdiğini ve buradaki amacın siyasi spekülasyon olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’ın entegrasyon konularını görüşmek üzere Karabağ’daki Ermeni nüfusu temsilcilerini başkent Bakü’ye ve Azerbaycan’ın diğer şehirlerine davet ettiğini, ancak bunu reddettiklerini ve durumu kasıtlı olarak insani gerilim olarak sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Ağdam-Hankendi yolunun açılmasının ardından Azerbaycan’ın gümrük ve sınır rejimi kurallarına uyularak Laçın-Hankendi yolunun kullanılabileceğini kaydeden Azerbaycan Cumhurbaşkanı, ayrıca bugün Azerbaycan Kızılay Cemiyeti hattıyla söz konusu bölgeye gıda yardımlarının ulaştırılması için bir araç konvoyunun yola çıktığını kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Fransa’nın durumun istikrara kavuşturulması ve mevcut gerilimin ortadan kaldırılmasına katkı sağlamaya hazır olduğunu belirterek, Fransa ve Azerbaycan’ın ilgili kurumları arasında temasların sürdürülmesini önerdi.

https://azertag.az/xeber/prezidentin_metbuat_xidmetinin_melumati-2743164

www.yenicag.info

275