Macron’a suikast planlayan aşırı sağcı tutuklandı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a 14 Temmuz’daki Bastille Günü kutlamalarında suikast planlamakla suçlanan aşırı sağcı bir Fransa vatandaşının ‘terör saldırısı planlamaktan’ tutuklandığı açıklandı.

Fransız RMC radyosu, ülkenin yeni cumhurbaşkanı Macron’a 14 Temmuz’da Paris’te yapılacak Bastille Günü’ndeki geçit töreni sırasında suikast planlama suçlamasıyla bir kişinin tutuklandığını duyurdu.
Fransız basını tutuklanan 23 yaşındaki kişinin aşırı sağ ideolojiye sahip olduğunu ve kendisini ‘milliyetçi’ olarak tanımladığını duyurdu.

İNTERNETTEKİ SOHBET ODASINDA KALAŞNİKOF SORDU

RMC’ye göre zanlı internet üzerinden oynanan bir oyunun sohbet odasında bir saldırı yapabilmek için Kalaşnikof tipi tüfek aradığını anlattı.

Bir başka kullanıcının mesajı polise iletmesiyle istihbarat servisleri zanlıyı aramaya başladı.

Zanlının kendisini gözaltına almaya gelen polislere bıçak çektiği ayrca otomobilinde iki adet büyük bıçak bulunduğu aktarıldı.
Zanlı daha sonra sorgusunda Macron’a suikast yapmak istediğini itiraf etti ayrıca ‘siyahları, Yahudileri, eşcinselleri ve Arapları’ da hedef almak istediğini söyledi.

L’Express gazetesine konuşan polis kaynağı “Amacı muğlaklığını koruyor ancak azınlıklara saldırmak istediğini belirtti. Colombine katliamı dahil diğer toplu saldırılardan etkilenmiş gibi gözüküyor” dedi.

Zanlının 2016 yılında da ‘terörizmi övme’ suçundan ceza aldığı belirtildi.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

607