Mısır, Libya’daki terör kamplarını bombaladı

Mısır hava kuvvetleri, ülkede Kıpti Hıristiyanlara düzenlenen ve 28 kişinin öldüğü terör saldırısına misilleme olarak, Libya topraklarında terör kamplarını bombaladı.

Mısır ordusundan yapılan açıklamaya göre, Mısır hava kuvvetlerine ait jetler Libya’nın doğusundaki terörist üslerini vurdu. Hava saldırısının, bugün Minye kentinde 28 kişinin ölmesine neden olan terör saldırısına misilleme olarak yapıldığı bildirildi. Terör üslerine altı kez bombardıman yapıldı.

DHA’nın haberine göre ordudan yapılan açıklamada, teröristlerin Darna şehrindeki karargahının hedef alındığı bildirildi. Buradaki militanların DAEŞ değil, El Kaide bağlantılı olduğu sanılıyor.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi de ordudan yapılan açıklamanın hemen öncesinde ulusa sesleniş konuşması yaparak, “Mısır’da saldırılar düzenleyen militanların eğitildiği üslerin, nerede olurlarsa olsun vurulacağını” söyledi.

BM SALDIRIYI KINADI

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Mısır’ın Minya kentinde Kıpti Hristiyanları hedef alan ve en az 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

BM Güvenlik Konseyinden yapılan açıklamada “tiksindirici ve korkakça” olarak nitelendirilen terör saldırısı kınandı.

Saldırının kurbanlarının yakınları ile Mısır halkına taziye dilekleri sunulan açıklamada, terörizmin uluslararası barış ve güvenliğe yönelik en ciddi tehditlerden birisi olduğu kaydedildi.

Saldırının failleri, organizatörleri, finansörlerinin yakalanıp yargı önüne çıkarılmasının önemi vurgulanan açıklamada, terörle mücadelede Mısır ile işbirliği içinde olunacağı kaydedildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de yaptığı açıklamada “korkunç” olarak nitelendirdiği terör saldırısını kınadı.

Mısır’ın Minya kentinde Kıptileri taşıyan otobüse yönelik silahlı saldırıda en az 28 kişi hayatını kaybetmişti.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.1 K