Türk dünyasının parlayan yıldızı - Turan Yazgan anıldı  

Türk dünyasının değerli bilim adamı, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı’nın kurucu Başkanı Turan Yazgan, ebediyata intikalinin 5. yıldönümünde Bakü Atatürk Lisesi’nde anıldı.

Anma törenine profesör Turan Yazgan’ın oğlu, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı’nın Başkanı Közhan Yazgan da katıldı.

Töreni açan Bakü Atatürk Lisesi Müdürü Hüseyin Demirel, Turan Yazgan’ın sadece Türkiye için değil, tüm Türk dünyası için çök önemli ve değerli olduğunu söyledi:

“Turan Yazgan, bir gönül insanıydı. İhtiyac sahiplerine yardım eder, hasta olanların tedavisiyle ilgilenir, ettiği yardımlardan kimsenin haberi olmazdı. Sofrası herkese açıktı. Vakfa dünyanın her yerinden insanlar gelir, kendilerini kendi evlerindeki gibi rahat hissederdi. Turan Yazgan, Türk dünyası için binlerce öğretmen, binlerce evlat yetiştirdi. Ben de yedi yıldır, Türk Dünyası Araşdırmalar Vakfı’nda görev alıyorum. Ona çok minnettarım, onun sayesinde gitmediğim ülkelere gittim, bir sürü insanla tanıştım. Allah hocamıza rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Tanrı Türkü korusun!”

Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı’nın Başkanı Közhan Yazgan, onun yolunu şerefle sürdüreceklerini belirtti:

“Bugün onun imkansız şartlarda açtığı ve “gözbebeğim” dediği okulda – Bakü Atatürk Lisesi’nde anılması ve bu anma töreninde bulunmak bana ayrı bir heyacan veriyor. Onun yeri hiçbir zaman dolmayacak, bunu çok iyi biliyoruz. Ama artık bize düşen görev, onun fikirlerini, ideallarini , eserlerini yaşatmak. Turan Yazgan, bu ve diğer okulları açarken sadece bir amacı vardı: Türk dünyasının evlatları iyi bir eğitim alsın. Ancak bu sayede Türk milleti alnıaçık, başıdik olacaktır. Türk evladı böylelikle üstün bir milletin ferdi olduğunun farkına varacaktır. Eğitim kesinlikle bir ilke olmalıdır. Bildiğiniz gibi, Turan Yazgan, İsmail Gaspıralı’nın “Dilde, fikirde, işte birlik” ve Atatürk’ün “Türk birliğine inanıyor ve görüyorum” sözlerini kendine bayrak edinmişti. Turan Yazgan, bugün olduğu gibi herzaman sevgiyle ve saygıyla anılacaktır. O, türk tarihinde bir kutup yıldızı gibi parlayacaktır.

Tören lise öğrencilerinin şiirleriyle devam etti.

Son olaraksa, Turan Yazgan’ı anlatma amacıyla her sene düzenlenen kompozisyon yarışmasının birincisi 10. sınıf öğrencisi Leman Sadıkzade, okul müdürü Hüseyin Demirel tarafından ödüllendirildi.

www.yenicag.info

2 K