“2024 İslam Dünyası Gençlik Başkenti” Azerbaycan’ın Şuşa şehri oldu

İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) Başkanı Taha Ayhan, 2024 yılı için “İslam Dünyası Gençlik Başkenti”nin Azerbaycan’ın Şuşa şehri olarak belirlendiğini bildirdi.

ICYF Yıllık Yönetim Kurulu Toplantısı, Dünya Ticaret Merkezi’ndeki ICYF merkez ofisinde yapıldı.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Ayhan, ülkelerin gelişmesinde önemli rol oynayan gençlerin kapasitesinin artırılması amacıyla her yıl İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerden bir şehri “Gençlik Başkenti” olarak seçtiklerini ve yıl boyunca bu şehirde uluslararası etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Toplantının gündem maddelerinin birinin de yeni başkan seçimi olduğunu belirten Ayhan, “2024 için Azerbaycan’ın Şuşa şehri ve Fas’ın Marakeş kenti adaydı. Ancak Fas, yakın zamanda yaşadığı deprem nedeniyle başvurusunu 2025 yılına erteledi. Biz de Gazze’de yaşanan olayları ve Şuşa’nın özgürlüğüne kavuşan bir İslam beldesi olmasını da dikkate alarak, Şuşa’yı ‘2024 yılı Gençlik Başkenti’ olarak ilan ettik. Marakeş’i depremden etkilenen kardeşlerimizde dayanışma için ‘2025 yılı Gençlik Başkenti’ olarak ilan ettik.” ifadelerini kullandı.

Ayhan, önceki gün Azerbaycan’da Karabağ Zaferi’nin 3. yıl dönümünün kutlandığını hatırlatarak, 2016 yılında İstanbul ile başlayan gençlik başkentlerin 10’uncusunun özgürlüğüne kavuşan Şuşa olarak belirlendiğini bildirdi.

Gençlik başkenti olarak seçilen şehirlerde uluslararası faaliyetler yaptıklarını belirten Ayhan, şunları kaydetti:

“Gençlik başkenti olarak ilan ettiğimiz şehirlere o yıl odaklanıyoruz. O şehrin gençleriyle dünyanın diğer taraflarındaki gençleri bir araya getiriyoruz. Çeşitli temalarla programlar düzenliyoruz. Genç bilim insanlarını teşvik etmek veya hafızlık yarışması, güzel Kur’an okuma yarışması, klasik ve modern sanatlarda yarışmalar yapmak gibi çeşitli başlıklarda ve formlarda programlar gerçekleştiriyoruz.”

www.yenicag.info

214