31 Mart- Azerbaycanlıların Soykırımı Günü

1918 yılının 30 Mart ve 3 Nisan tarihleri arasında Bakü Sovyetleri ve ermeni daşnakları, Bakü ve diğer şehirlerde Azerbaycanlılara karşı katliam gerçekleştirmişdir. Katliam sonucunda 20 bine yakın Azerbaycanlı katledilmiş, onbinlerce insan kaybolmuşdur. Şehrin tarihi yapıları yakılarak ciddi zarara maruz kalmışdır.

Bakü`nün yanısıra Guba, Şamahı, Haçmaz, Salyan, Nahçivan, Karabağ bölgelerinde de aynı katliam gerçekleştirilmiş ve silahsız ahaliye divan tutulmuştur.

Hesaplamalara göre Mart katliamları zamanı Bakü`de 15 binden fazla, Şamahı`da 7 bin, Guba`da ise 6 bin kişi katledilmiş, evleri yağmalanmış ve sayısızca insan türlü işkencelere maruz bırakılmıştır.

Azerbaycan`da Haydar Aliyev hakimiyete geldikden sonra, 1998 yılının 26 mart tarihinde 31 mart tarihini Azerbaycanlıların Soykırımı Günü ilan etmişdir.

Azerbaycan halkı, Ermeniler ve Ruslar tarafından bugünedek sayısız katliamlara maruz kalmıştır. Bunlardan tarihimize en yakını ise tüm Türk Dünyasının hafızasına kanla yazılmış Hocalı Katliamıdır.

www.yenicag.info

1 K