"6 devlet tek millet olmayı arzu ediyorum" - Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan

Bakü’de düzenlenen Türk Liderler Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı kapsamında bu sabah itibarıyla yaklaşık 1000 kilometrelik alanın bölücü terör örgütünün işgalinden kurtarıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi’nde konuştu.

Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin bilgi veren Erdoğan, şu ana kadar bin kilometrekarelik alanın terörden kurtarıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Münbiç’ten Irak sınırına kadar olan bölgeyi güvenli hale getireceğiz” hedefini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Ekonomilerimiz üzerindeki döviz baskısını azaltacak mekanizmaları devreye almalıyız.

Kotalar maalesef ticaretimizin önündeki en büyük engellerdendir. Türk Konseyi olarak kotaları kaldırmamız gerekiyor.

Suriye’de son 8 yılda yaşadıklarımız bir terör örgütü ile terör örgütünün tasfiye edilemeyeceğini göstermiştir. Barış Pınarı Harekatımızın 2 önemli amacı vardır. İlki, Suriye’nin kuzeyindeki PKK/YPG kaynaklı terör kaynağını ortadan kaldırmaktır. İkinci amacı Suriyeli kardeşlerimizin geriye dönüşü için ortam sağlamaktır.

Bu sabah itibarıyla yaklaşık 1000 kilometrelik alanı bölücü terör örgütünün işgalinden kurtardık.

Suriye’nin kuzeyi barış pınarlarıyla yeniden yeşerene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye’nin teröre karşı verdiği beka mücadelesinden siz kardeşlerimizden dayanışma bekliyoruz. Her bir Türk kardeşimizin kalbinin bizimle çarptığını çok iyi biliyorum. FETÖ ile mücadelede ülkemize verdiğiniz desteği sürdürmenizi istirham ediyoruz. Milli davalarımızda birbirimizin yanında durmak bizim kardeşliğimizin en önemli göstergesidir.

Yukarı Karabağ sorununun en kısa sürede barışçıl yollarla ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü esasında çözülmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

6 devlet tek millet olmayı arzu ediyorum.

www.yenicag.info

1.4 K