ABD Başkanı Obama Mars’a Gideceğini Açıkladı

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin 2030’lı yıllarda Mars gezegenine insan göndermek için özel şirketlerle çalışacağını açıkladı.

CNN haber sitesi için bir makale kaleme alan Obama, “astronotları taşıyabilecek ve destek sağlayacak yeni yaşam alanlarının inşa edilmesi için” özel şirketlerle birlikte hareket edeceklerini yazdı.

“BU YOLDA İLERLİYORUZ”

Yazıdan bazı satırlar şöyle:

Amerika’nın uzaydaki öyküsünün yeni bölümü için açık bir hedef koyduk. O da 2030’lu yıllarda Mars’a insan göndermek, onların dünyaya güvenli biçimde geri dönmesini sağlamak ve bir gün orada uzun dönem yaşamalarını sağlamak. Mars’a gitmek, hükümet ve özel şirketlerin işbirliğini gerektirecek. Bu yolda ilerliyoruz.

DETAYLARIN BELLİ OLMAMASI ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

Obama, konuyla ilgili olarak bu hafta Pittsburgh kentinde bilim insanları, mühendisler ve buluşçuların bir araya geleceği bir toplantı düzenleyecek. NASA halihazırda Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) ikmali için özel firmalarla işbirliği içinde. Ancak NASA’nın “Mars’a Yolculuk” adını verdiği projenin detaylarının belli olmaması eleştirilere neden oluyor.

KONGRE’DE ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

ABD Başkanı Barack Obama Mars’a mürettebatlı uçuş görevlerini 2010 yılında duyurmuştu. Ancak NASA’nın Obama’nın Mars planını gerçekleştirme hedefi özellikle bazı Kongre üyelerince eleştiriliyor.

kaynak: haberler.com

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

447